Jak dobrać lampy ścienne?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2017-02-02
Wybór dobrego światła w mieszkaniu to niezwykle istotna sprawa w wyglądzie pomieszczenia – to ono nadaje nierzadko ostateczny charakter całej aranżacji. Zmiana oświetlenia może być również tą niewielką transformacją, jaka da ciekawy finał.

Dobre oświetlenie we wnętrzu jest bardzo ważne, szczególnie jeśli sporo czasu w nim spędzamy, jednakże rola światła nie ogranicza się do funkcji użytkowej. W znaczny sposób decyduje o charakterze, jakiego nabiorą i jest jednym z ważnych elementów które decydują o tym,  czujemy się ciepło i przytulnie. Zwróćmy uwagę, iż zupełnie odmienne lampy, czy żyrandole wybieramy do pokoju dziennego, pokoju dziecka, do kuchni, inne do sypialni, czy nad biurko. Oświetlenie daje możliwość jeszcze schować braki pokoi i wymodelować optycznie daną przestrzeń a w koncentrujący wzrok sposób wyciągnąć te elementy, które bardzo chcemy uwydatnić. Dla domu dobrze dobrane światło jest trochę tym, czym fachowo wykonany makijaż dla twarzy. Nietuzinkowym sposobem mogą być lampy ścienne – w dzisiejszych czasach to nie wyłącznie popularne kinkiety, lecz również ogromnie modne dziś, montowane do ścian stylowe lampy typu industrialnego z dużym zakresem regulacji. Takie lampy dają właściwą ilość prądu, gdy spędzamy czas z rodziną bądź znajomymi, a przy tym nadają klimat, nie tworzą "taniego" efektu.

Dobór lamp, czy żyrandoli finalnie jest uzależniony także od tego, czemu ma rozjaśniać przestrzeń. I tak przeznaczonego do miejsca pracy powinno się wybrać lampy raczej jasne, świecące punktowo. Nawet kiedy spędzamy popołudnia przed ekranem komputera, a nie nad papierowymi dokumentami, deficyt odpowiedniego światła wywołuje to, że oczy szybko się przemęczają. Trzeba zatem zadbać o odpowiednią lampkę do pracy. Najlepsze powinno maksymalnie odwzorowywać dzienne – nie może być ono ani przesadnie ocieplone – bo nazbyt rozluźnia, ale też przesadnie zimne, surowe oraz doprowadzające do bólu głowy. Światło łagodniejsze, o cieplejszej wartościowe jest natomiast do wieczornego wypoczynku. Naśladuje to prawdziwy cykl dzienny, powoli układając ludzki organizm do spoczynku. Wieczorne światło musi być rozproszone, mgliste – sprawdzi się np. stołowa lampka z nieprzepuszczającym lampionem. Rzecz jasna, w przypadku gdy regenerujemy się czytając, to przyda nam się o wiele mocniejsze oświetlenie – niektóre stojące lampki mają drugi, mniejszy abażur, w którym mamy możliwość wstawić nieco silniejszą żarówkę. W jadalni oraz kuchni jednak nic nie sto na przeszkodzie, żeby spleść wyraźne światło do pracy nad blatem roboczym z przygaszonym oświetleniem w części jadalnej.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl