Kaspersky Lab podsumowuje zaawansowane ataki APT w pierwszym kwartale 2017 r.


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Kaspersky Lab podsumowuje zaawansowane ataki APT w pierwszym kwartale 2017 r.
2017-04-28
Kaspersky Lab podsumował zaawansowane ataki APT w I kwartale 2017 r. Odnotowano gwałtowny wzrost wyrafinowania cyberataków wspieranych przez rządy, przy czym sprawcy skierowali swoją uwagę ku programom niszczącym dane (tzw. wipery) oraz przestępczości finansowej.

Nowy raport kwartalny dotyczący trendów w zakresie ataków APT (ang. Advanced Persistent Threat) wskazuje istotne wydarzenia w rozwoju zaawansowanych ataków ukierunkowanych, jak również wyłaniające się trendy, którym firmy i inne organizacje powinny się niezwłocznie przyjrzeć. Treść raportu obejmującego I kwartał opiera się na obserwacjach ekspertów z Kaspersky Lab dotyczących aktywności cyberprzestępców stosujących ataki APT w badanym kwartale.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Najważniejsze wydarzenia w I kwartale 2017 roku

·         Wykorzystywanie programów niszczących dane przez cyberprzestępców stosujących zagrożenia ukierunkowane zarówno w celu cybersabotażu, jak i usuwania śladów operacji szpiegowskich. W nowej fali ataków Shamoon wykorzystano programy niszczące dane, które przeszły istotną ewolucję. Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo doprowadziło do wykrycia oprogramowania StoneDrill oraz zidentyfikowania podobieństw między nim a kodem szkodnika wykorzystywanego przez grupę NewsBeef (Charming Kitten). Ofiara programu StoneDrill została zlokalizowana w Europie.

·         Cyberprzestępcy stosujący ataki ukierunkowane rozszerzają swoją działalność o kradzież pieniędzy. Podczas długotrwałego śledzenia ugrupowania Lazarus zidentyfikowano podgrupę, określoną przez Kaspersky Lab jako BlueNoroff, która aktywnie atakowała instytucje finansowe w różnych regionach, łącznie z głośnym atakiem w Polsce. Uważa się, że BlueNoroff odpowiada za napad na Centralny Bank Bangladeszu, w ramach którego skradziono 81 mln dolarów.

·         W atakach przeprowadzanych zarówno przez ugrupowania stosujące zagrożenia ukierunkowane, jak i innych cyberprzestępców coraz częściej wykorzystuje się szkodliwe oprogramowanie, które rezyduje wyłącznie w pamięci i nie zapisuje żadnych plików, co pomaga uniknąć wykrycia i utrudnić dochodzenie kryminalistyczne. https://kas.pr/7cyg.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl