Budżet firmowy i jak prawidłowo go ustalić?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2017-12-01
Na co powinniśmy, jako przedsiębiorcy, zwrócić uwagę, jeśli chodzi o właściwe zarządzanie budżetem firmowym? Co ma dla nas tutaj kluczowe znaczenie?

Wiadomo nie od dziś, że firma, to nie tylko pracownicy, to nie tylko sprzedaż konkretnych towarów czy usług, ale przede wszystkim – to pieniądze, które firma zarabia. Jak jednak zarządzać budżetem firmowym w taki sposób, aby nie tylko zarabiać na sprzedaży konkretnych towarów czy usług, ale też ciągle się rozwijać – także pod względem finansowym?


Przede wszystkim – konkretne ustalenie budżetu dziennego


Firma funkcjonuje codziennie. Codziennie, jako właściciele przedsiębiorstwa, ponosimy takie czy inne koszta. Nawet jeśli nie pracujemy, to np. musimy liczyć się z tym, że naliczane są nam opłaty np. za wynajem biura. To wszystko są koszta dzienne i mimo że nie codziennie opłacamy faktury, mimo iż fizycznie te pieniądze nie wychodzą z naszego konta, to jednak codziennie ponosimy koszta. Budżet dzienny, to zatem najważniejsza kwestia, którą jako właściciele firmy powinniśmy byli na samym początku ustalić. Trzymanie się tego, jaka kwota na nasz dzienny budżet została przeznaczona, będzie odgrywało rolę kluczową, jeśli mowa o pierwszym kroku, mającym na celu prawidłowe zarządzanie firmą.


Po drugie – oddzielaj pieniądze prywatne od firmowych


Kolejnym błędem, jaki popełniają właściciele firm i przedsiębiorstw, jeśli chodzi o zarządzenie własnym budżetem firmowym, jest także to, że nie mają jasno wyznaczonej granicy, pomiędzy pieniędzmi firmowymi a prywatnymi. W efekcie, zdarza się bardzo często, że właściciele firm i przedsiębiorstw, przysłowiowo dokładają do interesu z własnej kieszeni. Realne oddzielenie tych kwot, zaznaczenie wyraźnej granicy, pomiędzy tym, co firmowa, a tym, co prywatne, to klucz do sukcesu, choć z całą pewnością nie jest to ostatni element, który będzie miał dla nas znaczenie.


Realna ocena majątku netto


Kolejnym, bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o prawidłowe zarządzanie budżetem firmowym, jest umiejętne ocenienie naszego majątku netto. To kwota, która zostaje w firmie po opłaceniu pensji pracowniczych, podatków oraz pokryciu innych kosztów związanych bezpośrednio z prowadzeniem firmy. Jeśli skrupulatnie uda nam się taką kwotę oszacować, wiemy, jakim budżetem jako firma dysponujemy i – co najważniejsze – ile z tej kwoty, możemy przeznaczyć np. na premie pracownicze lub inwestycje związane z rozwojem firmy.


Oszczędności to klucz do sukcesu


Każdego miesiąca, firma może mieć zgoła inny obrót. Raz będziemy zarabiali więcej, innego razu mniej – to całkiem normalne zjawisko. Ważne jest jednak to, że aby prawidłowo zarządzać budżetem firmowym, umieć oszczędzać. Nie zachłystujmy się niesamowicie wysoką sprzedażą w konkretnym miesiącu, bo następnego może już ona nie być tak wysoka. Odłóżmy pewną kwotę kapitału właśnie na takie „czarne godziny”. W ten sposób zabezpieczymy firmę przed bankructwem ( w najgorszym wypadku) i co najważniejsze, nie będziemy mieli problemów np. z wypłatą pensji czy opłatami stałymi związanymi z prowadzeniem firmy.


Nadesłał:

notatkiprasowe.thefirst

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl