Ciepły i oszczędny dom – termomodernizacja plus smart home


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Ciepły i oszczędny dom – termomodernizacja plus smart home
2024-06-11
Ciepły i oszczędny dom, gdzie ogrzewanie włącza się automatycznie, gdy temperatura spada, a światła gasną same, kiedy zasypiamy? Dom, w którym pracą drzwi i bramy garażowej możemy sterować zdalnie, za pomocą aplikacji na smartfonie?

To przyszłość, która jest dostępna już dziś dzięki termomodernizacji i inteligentnym rozwiązaniom smart home.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

W erze dynamicznego rozwoju technologii, nasze domy stają się coraz bardziej zaawansowane. Połączenie nowoczesnych systemów izolacyjnych z inteligentnymi systemami sterowania pozwala nie tylko oszczędzać pieniądze i energię, lecz także dbać o środowisko. Termomodernizacja oraz integracja z systemami smart home to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści, zarówno dla naszego portfela, jak i dla komfortu życia. Podpowiadamy na co można postawić, aby dom był ciepły, oszczędny i wygodny w użytkowaniu.

Termomodernizacja plus smart home

Termomodernizacja to proces polegający na poprawie efektywności energetycznej budynku. Dzięki jej przeprowadzeniu można znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem domu, a także poprawić komfort termiczny i jakość powietrza wewnętrznego. To również korzyść dla środowiska, ponieważ mniejsze zużycie energii oznacza niższą emisję CO2 do atmosfery.

W zakres termomodernizacji mogą wchodzić różnorodne działania, takie jak: ocieplenie ścian zewnętrznych, izolacja dachu i stropu, wymiana okien, drzwi i bramy garażowej, modernizacja systemu grzewczego oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Dodatkowo, w ramach prac termomodernizacyjnych warto rozważyć instalację inteligentnych systemów zarządzania domem smart home. Dzięki ich wykorzystaniu będziemy mogli np. zdalnie sterować zamkami w drzwiach, otwierać i zamykać bramę garażową za pomocą smartfona, a także monitorować dostęp do domu w czasie rzeczywistym. Integracja tych systemów z termomodernizacją pozwala na lepsze zarządzanie energią oraz dodatkowe oszczędności.

Smart home w drzwiach zewnętrznych wejściowych

Wymiana starych drzwi zewnętrznych na nowe, „cieplejsze” i bardziej estetyczne to również dobra okazja do wyposażenia ich w rozwiązania zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo domowników. W zależności od naszych potrzeb i budżetu jakim dysponujemy, do drzwi można dopasować np.:

- inteligentne zamki: pozwalają na zdalne sterowanie zamkiem drzwi za pomocą smartfona. Możemy je otworzyć lub zamknąć na odległość, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy zapomnimy zamknąć drzwi wychodząc do pracy lub też chcemy wpuścić kogoś do domu pod naszą nieobecność. Dzięki specjalnym systemom, drzwi możemy też otwierać odciskiem palca

- wideodomofony: umożliwiają komunikację z osobą stojącą przed drzwiami oraz podgląd na żywo dzięki kamerze. W ten sposób, w połączeniu z aplikacją na smartfonie możemy sprawdzić, kto dzwoni do drzwi nawet będąc poza domem

- czujniki ruchu i alarmy: drzwi wyposażone w czujniki ruchu mogą automatycznie wysyłać powiadomienia na telefon w przypadku wykrycia nieautoryzowanego ruchu w pobliżu wejścia, a zintegrowany system alarmowy zwiększa bezpieczeństwo domu

Smart home w bramach garażowych

Integralną częścią inteligentnego domu mogą być także nowoczesne bramy garażowe. Podobnie, jak w przypadku drzwi zewnętrznych, również do bramy dopasujemy rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo jej obsługi, takie jak:

- funkcja automatycznego otwierania i zamykania: bramy garażowe mogą być sterowane zdalnie za pomocą smartfona lub specjalnego pilota. Możemy je otworzyć, zanim jeszcze wjedziemy na podjazd, bez potrzeby wysiadania z samochodu lub zamknąć, będąc już w domu

- czujniki bezpieczeństwa: bramy wyposażone w czujniki ruchu i przeszkód automatycznie zatrzymują się i cofają w przypadku wykrycia przeszkody, co zapobiega wypadkom oraz uszkodzeniom

- zintegrowanie z systemem alarmowym: bramy garażowe mogą być zintegrowane z systemem alarmowym domu, co zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na stałe monitorowanie dostępu do garażu – to właśnie poprzez garaż złodzieje często próbują dostać się do środka budynku

Smart home w pompach ciepła

Jeśli w ramach termomodernizacji domu wymieniamy również źródło ogrzewania, to często wybieraną opcją jest pompa ciepła. To nowoczesne urządzenia grzewcze, które może być także obsługiwane za pomocą technologii smart home, co pozwala na uzyskanie jeszcze większych oszczędności i zapewnia wygodę użytkowania. W przypadku pompy ciepła do dyspozycji mamy m.in.:

- zdalne sterowanie: dzięki aplikacjom mobilnym możemy zdalnie kontrolować i zarządzać pracą pompy ciepła, dostosowując temperaturę w pomieszczeniach do naszych aktualnych potrzeb (np. obniżyć ją wtedy, gdy nie ma nas w domu). To pozwala na optymalizację zużycia energii i redukcję kosztów ogrzewania

- inteligentne harmonogramy: pompy ciepła mogą być zaprogramowane tak, aby dostosowywać swoje działanie do naszego rytmu dnia. Na przykład, mogą ogrzewać dom bardziej intensywnie rano i wieczorem, a w ciągu dnia, gdy przebywamy w pracy, funkcjonować na niższych obrotach

- integrację z innymi systemami: pompy ciepła mogą również współpracować z innymi elementami inteligentnego domu, takimi jak systemy zarządzania energią, fotowoltaika czy inteligentne termostaty. Dzięki temu możemy uzyskać pełną kontrolę nad zużyciem energii w całym budynku, a w efekcie osiągnąć jeszcze większe oszczędności.

Dobrze wykonana termomodernizacja w połączeniu z systemami smart home pozwala na efektywne wykorzystanie cennej energii w domu. Takie wyposażenie podnosi również wartość nieruchomości. Przy wymianie drzwi, bramy garażowej czy też źródła ciepła, warto więc rozważyć zastosowanie tego typu innowacyjnych rozwiązań, aby zyskać wygodę i oszczędności na wiele lat. Pamiętajmy przy tym, że na termomodernizację możemy pozyskać dofinansowanie, np. z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

 

 

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”:

Drzwi wejściowe ThermoSafe marki Hörmann:

Drzwi wejściowe ThermoSafe to energooszczędne rozwiązanie do każdego domu. Bardzo dobra izolacyjność cieplna na poziomie nawet 0,87 W/(m2.K) jest możliwa dzięki zastosowaniu aluminiowej płyty drzwiowej o grubości 73 mm oraz aluminiowej ościeżnicy drzwiowej z przegrodą termiczną. Decydując się na modele objęte promocją można zamówić je bez dopłaty na wymiar, otwierane na zewnątrz, z ukrytymi zawiasami czy czarnymi uchwytami.

Pompy ciepła rekomendowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła:

Pompy ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenia, które są wręcz stworzone do współpracy z rozwiązaniami typu smart home. Co więcej − idealnie komponują się z nowoczesnym systemem zarządzania energią. Optymalizuje on jej zużycie w budynku, automatycznie dostosowując pracę pompy ciepła i innych urządzeń elektrycznych do aktualnego poziomu zapotrzebowania na energię – tak aby nie przekraczać dostępnej mocy przyłączeniowej, a także do niższych cen energii. Dzięki temu można uzyskać znaczące korzyści przy taryfach dwustrefowych lub nowych taryfach dynamicznych.

Drzwi zewnętrzne PORTA THERMO:

Odkryj drzwi zewnętrzne PORTA THERMO i dostosuj energooszczędny pakiet do wybranego modelu. Najlepsze efekty termoizolacyjne osiągniesz z pakietem PREMIUM ENERGY. Wybierz innowacyjne rozwiązania smart do drzwi wejściowych! Dzięki systemowi ekey dLine otworzysz drzwi odciskiem palca, zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie oraz zarządzasz dostępem czasowym dla gości.

Brama segmentowa UniTherm od WIŚNIOWSKI:

Panel INNOVO o grubości aż 60 mm – to dzięki niemu brama segmentowa UniTherm WIŚNIOWSKI stanowi najlepszą ochronę przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Skuteczny system uszczelnień eliminuje straty ciepła w najbardziej newralgicznych miejscach płaszcza bramy. Najwyższa jakość materiałów i niezawodna automatyka gwarantują 25 tys. cykli otwarcie – zamknięcie, czyli nawet 17 lat bezawaryjnego użytkowania.  

Nadesłał:

Drier

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl