Ćwiczenia z przyszłości. Zakończył się Łódź Design Festival 2023


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Ćwiczenia z przyszłości. Zakończył się Łódź Design Festival 2023
2023-06-05
Wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami i architektami oraz rozmowy na najbardziej aktualne i palące tematy – taki był tegoroczny Łódź Design Festival. 17. edycja wydarzenia jak zwykle przyciągnęła topowych reprezentantów polskiej branży kreatywnej oraz fanów dobrego designu.

Tradycyjnie już wyróżniono też najlepsze polskie produkty oraz wręczono nagrody najbardziej zdolnym młodym projektantom.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Tegoroczny Łódź Design Festival upłynął pod znakiem przyszłości - jej wyzwań oraz możliwych odpowiedzi na nie. Organizatorzy zachęcili, by o przyszłości myśleć właśnie jak o wspólnym projekcie oraz przypomnieli, że aby zmienić ją na lepsze, należy działać już teraz. Jak zmienia się design i jak design sam może być nośnikiem zmiany? To pytanie, które przyświecało kuratorom zaprezentowanych w tym roku wystaw. Refleksją nad relacją pomiędzy ludzkim ciałem a nowymi technologiami, które poszerzają jego biologiczne możliwości, była ekspozycja „Człowiek Plus". Społeczną rolę designu we współczesnej rzeczywistości pokazały natomiast wystawy „Dobre Innowacje" oraz „Mi/gracje", czyli przegląd produktów wychodzących naprzeciw potrzebom migrantów i migrantek. „Perfekcyjnej przyszłości" dotyczyła zaś wystawa „Futuropolis", na której pokazano - także historyczne z dzisiejszej perspektywy - koncepcje miast idealnych.

Niektóre z wystaw przygotowanych w ramach Łódź Design Festival 2023 wciąż można jeszcze zobaczyć. Jedna z nich to „Miejskie legendy - słownik łodzianizmów", czyli ekspozycja współczesnych prac ilustrujących legendy związane z miastem włókniarek, dla której kontekstem jest obchodzone w tym roku 600-lecie Łodzi. A samych legend czytanych przez Piotra Roguckiego odsłuchać można pod linkiem: https://lodzdesign.com/wydarzenia/miejskie-legendy-slownik-lodzianizmow/

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaś oglądać można wystawę „O_KRĘGI", na której pokazano niemal 120 haftowanych autoportretów kobiet - uczestniczek partycypacyjnych warsztatów.

https://lodzdesign.com/wydarzenia/o_kregi/

Design zaangażowany społecznie

Nie byłoby jednak Łódź Design Festival bez jego stałych elementów programowych: konkursu make me!, plebiscytu must have i Archibloku. Zwycięzców międzynarodowego konkursu make me! dla młodych projektantów wkraczających na ścieżkę profesjonalnej kariery zawodowej przedstawiono podczas oficjalnej ceremonii otwierającej Łódź Design Festival 2023. Założeniem organizowanego corocznie konkursu jest promowanie młodych projektantów i ich śmiałych pomysłów, a kryteriami są m.in. prekursorstwo technologiczne czy mierzenie się ze społecznymi i klimatycznymi problemami. Na tegoroczny konkurs zostało zgłoszonych 171 projektów m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Węgier. Spośród przysłanych zgłoszeń jury wybrało 25 prac finałowych, a ostatecznie wyróżniło 5 projektów. Nagrodę specjalną i 5 tys. zł otrzymał projekt Hose Pillar, czyli ceramiczna cegła drukowana 3D (autorka: Fania Kolaiti, Grecja). III miejsce - nagrodę make me! INTERPRINT AWARD i 10 tys. zł jury przyznało za projekt Fragment.Vasen, będący serią drewnianych wazonów wykonanych z materiałów pochodzących z upcyklingu (autorzy: Barbara Koniecka, Maximilian Stahl, Polska, Niemcy). Na II miejscu z nagrodą make me! Design Award i 10 tys. zł znalazły się ex aequo prace Me, myself, AI (Jan Wilczak, Polska) oraz Rydwan życia (Piotr Tłuszcz, Polska). Pierwsza z nich to krytyczny namysł nad kreatywnością oraz projektowaniem w czasach sztucznej inteligencji. Z kolei Rydwan życia to pojazd służący do ewakuacji rannych z pola walki, który powstał w reakcji na wojnę w Ukrainie. Wojna rozgrywająca się za naszą wschodnią granicą była też przyczynkiem do opracowania projektu wyróżnionego I miejscem - nagrodę make me! Design Award i 15 tys. zł otrzymał projekt Staza SYGNIS, czyli drukowanej 3D stazy medycznej służącej ratowaniu życia (autorzy Maciej Głowacki, Olga Kozłowska, Polska).

O zapotrzebowaniu na stazy intensywnie informowali Ukraińcy walczący z rosyjskim agresorem. Ofensywa niskiej jakości staz drukowanych 3D i wysyłanych do Ukrainy poskutkowała sceptycyzmem medyków i wojskowych do wykorzystywania druku 3D. Autorzy postanowili więc wnikliwie przeanalizować proces produkcji i mechanikę certyfikowanych staz, aby stworzyć własną propozycję. Poddali projekt dogłębnej weryfikacji ratowników medycznych, wojskowych, medyków polowych oraz specjalistów z dziedziny materiałoznawstwa. Po rygorystycznych testach laboratoryjnych wysłali pierwszą partię na front, po której otrzymali prośbę o kolejne. Do tej pory przekazali ich ponad 1700. Wiadomo o 3 życiach uratowanych dzięki projektowi.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo projekt nie był wykonywany dla pokazywania czy poklasku. Myśleliśmy o nim jako projektowaniu realnym, projektowaniu w odpowiedzi na kryzys. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie działać i będzie pomagać - poniekąd zmieniać świat na lepsze. To najwspanialsze w pracy projektanta" - powiedzieli autorzy zwycięskiego projektu.

Wszystkie wyróżnione w tym roku projekty znaleźć można na https://lodzdesign.com/makeme/katalog/

Najlepszy polski design

Drugi weekend Łódź Design Festival był swoistym świętem polskiego designu i spotkaniem rodzimej branży kreatywnej. To właśnie wtedy odbyła się gala must have, podczas której statuetki wręczono najlepszym krajowym projektantom i producentom. Wyróżnienie w tym organizowanym od ponad dekady plebiscycie to prestiżowy znak jakości i niezależna rekomendacja dla konsumentów. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 400 produktów, z których nagrodzonych zostało 80. Za ocenę projektów odpowiadała Rada Ekspertów, w skład której weszli projektanci, architekci oraz reprezentanci mediów. Wszystkie zgłoszenia spełniać musiały dwa warunki - projektant albo producent muszą pochodzić z Polski, a przedmiot musi być dostępny na rynku w regularnej sprzedaży. Wśród nagrodzonych znaleźli się najbardziej uznani polscy designerzy tacy jak Maja Ganszyniec, Tomasz Rygalik, Grynasz Studio czy KABO & PYDO oraz rozpoznawalni krajowi producenci sięgający do lokalnych rzemieślniczych tradycji jak nobonobo, Noti czy Paged Meble. Docenione produkty zaprezentowano na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, będącej jedynym w swoim rodzaju przeglądem współczesnej polskiej sztuki projektowej.

Produkty nagrodzone znakiem jakości must have można znaleźć na https://lodzdesign.com/musthave/katalog/

Tegoroczną edycję Łódź Design Festival zamknął cieszący się niezmienną popularnością Archiblok. Tak jak w poprzednich latach gospodarzem wydarzenia był znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer. Wśród prelegentów i prelegentek znaleźli się pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. Podczas wygłoszonych prezentacji postawili oni m.in. pytania o to, jak sprawić by miasta idealne były bardziej demokratyczne, czym różnić będą się miasta zaprojektowane przez kobiety oraz dlaczego w przestrzeni miejskiej powinno być też miejsce na bałagan.

Nagranie wystąpień oraz dyskusji w ramach Archibloku dostępne jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=xwQMWNapSMI

Więcej o wystawach w ramach ŁDF2023, które wciąż można oglądać:

„Mozaika, Płaszczyzna, Przestrzeń": https://lodzdesign.com/wydarzenia/mozaika-plaszczyzna-przestrzen/

„Projekt - Magazyn - Powidoki": https://lodzdesign.com/wydarzenia/projekt-magazyn-powidoki/

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl