Dieta cukrzycowa – jadłospis dla diabetyków


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Dieta cukrzycowa – jadłospis dla diabetyków
2019-03-26
Cukrzyca typu 2 to choroba, która obecnie dotyka coraz większą liczbę osób, w tym również młodych.


Nazywana bywa chorobą cywilizacyjną, ponieważ jedną z przyczyn jej występowania jest otyłość i nadwaga, które z kolei powstają najczęściej na skutek nieprawidłowego odżywiania i braku aktywności fizycznej.

Oczywiście zdiagnozować tego rodzaju chorobę może wyłącznie lekarz, niemniej pewne objawy powinny nas skłonić do udania się do gabinetu lekarskiego. Warto również wiedzieć, jakie są – poza otyłością – przyczyny wystąpienia cukrzycy typu 2.

W ten sposób będziemy mogli sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka. Ponadto w leczeniu tej choroby niezwykle ważne jest trzymanie się odpowiedniego jadłospisu i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia.Dieta cukrzycowa – jadłospis

Rozważając kwestię: dieta cukrzycowa – jadłospis, trzeba pamiętać o tym, że utrzymanie prawidłowej diety jest jedną z podstaw leczenia cukrzycy typu 2, obok leczenia farmakologicznego. Oczywiście nie oznacza to, że osoby zmagające się z tą chorobą muszą całkowicie zrezygnować z dobrego jedzenia.

Niemniej w przypadku cukrzycy typu 2 należy szczególną uwagę poświęcać temu, co się je oraz w jakich ilościach. Głównym zadaniem diety cukrzycowej jest niedopuszczanie do nagłych spadków poziomu cukru we krwi, które oczywiście powodują pojawienie się uczucia tzw. napadu głodu.

Oprócz tego dieta ta powinna również poprawić metabolizm, co z kolei ułatwia redukcję wagi oraz utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Ogólną zasadą diety cukrzycowej jest ograniczenie spożywania węglowodanów w czasie posiłków. Zaleca się, by w ciągu dnia ich podaż nie przekraczała 150 gramów. Trzeba też mieć na uwadze, że węglowodany zawarte są we wszelkiego rodzaju słodyczach, owocach, a także sokach. Ponadto znajdziemy je w ziemniakach, ryżu, kaszy oraz makaronach. Osoby zmagające się z cukrzycą typu 2 powinny więc ograniczać spożywanie tych właśnie produktów.

W dalszej kolejności należy pamiętać o spożywaniu co najmniej 4 posiłków dziennie w regularnych odstępach. W przypadku niektórych posiłków warto też zadbać o spożycie konkretnych składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim śniadania, które dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 powinno składać się przede wszystkim z produktów bogatych w białka i tłuszcze.Leczenie cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest tego rodzaju chorobą, której leczenie nie może się opierać wyłącznie na przyjmowaniu odpowiednich lekarstw. Oprócz leczenia farmakologicznego ogromne znaczenie ma również właściwa dieta. Dlatego cukrzyca typu 2 wymaga ograniczenia spożywania węglowodanów, ponieważ dzięki temu dojdzie do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Trzeba pamiętać także o tym, że zaburzenia w gospodarce insuliny, jeżeli są długotrwałe, a więc nieleczone, mogą doprowadzić do niewydolności wielu bardzo ważnych narządów, jak choćby oczu, nerek oraz serca.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl