Firma w finansowych tarapatach – pierwsze sygnały o kłopotach finansowych


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2019-11-08
Problemy finansowe firm nie zaczynają się w momencie braku pieniędzy na pierwsze faktury czy braku pieniędzy na wypłaty dla pracowników – te elementy to niejako odkrycie kondycji finansowej przed światem, wyjście z ukrycia.

Firma w finansowych tarapatach – pierwsze sygnały o kłopotach finansowych

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Ile to już razy przeżywaliśmy szok, gdy nagle dowiadywaliśmy się o bankructwie jakieś firmy? Nie muszą to być tylko doniesienia medialne – równie często dziwimy się, że jakiś sklep czy restauracja w naszej okolicy zostały zamknięte. Nie liczy się przecież rozmiar firmy, a sam fakt.

Sygnałów o nadchodzącej katastrofie finansowej przedsiębiorców jest wiele. Jak wyjaśnia nasz ekspert, Anna Gąsiorowska, nasz niepokój powinny wzbudzić choćby zmniejszenie się wpływów. Większość z nas traktuje to jako okres przejściowy, który należy przeczekać, tłumacząc to tysiącem różnych czynników – od sezonowości, poprzez słabszą koniunkturę. Niektórzy siedzą z założonymi rękami, czekając na lepsze czasy, inni -  zaczynają kombinować, inwestować w mniej lub bardziej rozsądne usługi i produkty, które ich zdaniem mają poprawić ich sytuację.

 

„Jako negocjatora windykacyjnego, nie dziwi mnie to, że wiele umów długoterminowych jest podpisywana w sytuacji, gdy firmy na nie już nie stać. To jest właśnie to przysłowiowe chwytanie się brzytwy” – uważa Negocjator Anna Gąsiorowska. Nie oznacza to jednak, by nic nie robić, ale jak radzi nasz patron merytoryczny, zamiast zwiększać wydatki, ograniczmy je. Właściciele firm powinni się zastanowić, z czego mogą zrezygnować, jak mogą zaoszczędzić pieniądze. Nie będzie to prosta sprawa – w końcu każdy z nas chciałby wierzyć w swoją nieomylność i wydaje mu się, że coś takiego jak zbędny wydatek w jego firmowym budżecie nie istnieje.

Jak się do tego zabrać? Najlepiej, gdy spiszemy sobie nasze wszystkie wydatki – ile płacimy za media, ile płacimy dostawcom, pracownikom, itp. Dzięki temu – unaocznimy sobie, gdzie i komu płacimy. Nie rzadko bowiem, przedsiębiorcy nie są świadomi tych kosztów. Wnioski z tego bilansu wydatków każdy musi wyciągnąć sam, spojrzeć na niego krytycznie.

Anna Gąsiorowska zachęca również do poszukiwania alternatywnych możliwości zarabiania, rozszerzenia swojej działalności, na bazie tego, co już mamy. Dywersyfikacja źródeł dochodów, rozumiana nie tylko jako wielu klientów, ale także – jako wielu klientów na wiele produktów czy usług. W ten sposób – nawet w przypadku spadku zainteresowania jednym produktem, nasz firmowy budżet uratuje popularność innego.

Tu właścicielka firmy Negocjator Anna Gąsiorowska również zaleca sporządzenie tabeli z przychodami, z podziałem na nasze produkty czy usługi.

Jeśli zauważyliście pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o tym, że za chwilę Twoja firma może stracić płynność finansową, nie warto czekać i liczyć, że sprawa sama jakoś się rozwiąże.

Nasz ekspert, Negocjator Anna Gąsiorowska zaprasza do bezpłatnych konsultacji Czytelników Świata Dłużnika, na temat zarządzania należnościami firmowymi, podejmowaniu pierwszych kroków ku uzdrowieniu swoich firmowych finansowych.

Z Anną Gąsiorowską można się kontaktować telefonicznie: 609555753

Mailowo: anna.gasiorowska@agnegocjator.pl

 

Nadesłał:

Negocjator Anna Gąsiorowska

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl