Higiena i pielęgnacja to nasza specjalność


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Higiena i pielęgnacja to nasza specjalność
2022-04-05
Nasze zwierzęta potrzebują nie tylko dobrej karmy, ale też odpowiedniej higieny i pielęgnacji, by być zdrowym i szczęśliwym towarzyszem naszego życia.
Dla psów i kotów istotne są nie tylko szczepienia, czy zawsze świeża woda w misce, ale też wiele innych elementów, dzięki którym mają zapewniony dobrostan.
Domowa pielęgnacja psów i kotów jest w zasadzie podobna. Jako ich opiekunowie musimy zadbać o ich sierść, pazury, higienę jamy ustnej, oczu i uszu, a także zadbać o czyste posłanie. 
Pielęgnacja sierści
Głaskanie i czesanie pupila to nie tylko przyjemność dla obu stron, ale też łatwy sposób na wyłapanie różnego rodzaju symptomów chorobowych. Jeśli zaobserwujemy zwiększone gubienie sierści, zmiany skórne czy łysienie – powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza, żeby sprawdzić ich przyczynę. Przy czesaniu ważne jest dobranie narzędzia odpowiedniego dla danego typu sierści lub włosa oraz do wielkości naszego czworonożnego przyjaciela. Zwierzaka czeszemy zawsze zgodnie z kierunkiem układania się sierści – tylko wtedy taki zabieg będzie dla niego prawdziwą przyjemnością. 

Kolejnym etapem pielęgnacji sierści jest kąpiel. Jest szansa, że nasze psy ją polubią, szczególnie jeśli będziemy je przyzwyczajać od małego i odpowiednio zachęcać i nagradzać. Koty na szczęście mniej się brudzą, szczególnie te przebywające na stałe w domu. Co ciekawe, częstotliwość kąpieli jest wciąż tematem spornym, choć coraz częściej mówi się o tym, że nie należy psa lub kota kąpać zbyt często, bo może prowadzić to do przesuszania sierści oraz skóry naszego pupila. Jednak zawsze musimy to dostosować do sytuacji – jeśli nasz pies uwielbia kąpiele błotne, oczywistym jest, że trzeba go będzie umyć po każdej takiej przygodzie. Do kąpieli używamy specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt, a najlepiej dla danego rodzaju sierści lub włosa. Sam przebieg kąpieli nie jest skomplikowany – nasz czworonożny przyjaciel powinien zostać porządnie zmoczony, tak by opłukać z niego maksymalnie dużo brudu, następnie nanosimy na niego preparat myjący, ponownie spłukujemy i osuszamy – ręcznikiem lub suszarką, ale uwaga, powietrze nie może być zbyt gorące. Więcej informacji na temat pielęgnacji kociej sierści znajdziesz w magazynie Maxi Zoo www.maxizoo.pl/magazyn/kot/pielegnacja-higiena/pielegnacja-siersci/ 
Niektóre rasy zwierząt wymagają strzyżenia. Tu musimy zwrócić baczną uwagę na charakter naszego pupila. Jeśli jest w stanie ze spokojem znieść nasze zabiegi, a nam nie zależy na idealnej fryzurze, możemy spróbować robić to sami. W przeciwnym wypadku lepiej udać się do salonu groomerskiego, gdzie specjaliści doskonale wiedzą, jak pracować z konkretnymi rasami.  Warto również wiedzieć, że niektóre rasy, takie jak na przykład teriery, foxteriery, sznaucery, west highland terriery, jamniki szorstkowłose i wiele innych  wymagają trymowania, czyli ręcznego usuwania nadmiaru włosów. To zadanie również najlepiej powierzyć specjaliście.
Obcinanie pazurów
Nie jest to trudny zabieg, choć wymaga precyzji i uwagi. Przede wszystkim upewnij się, że trzeba go wykonać. Zazwyczaj pies, który dużo spaceruje, samodzielne ściera pazury  podczas swoich aktywności. Jeśli jednak zaobserwujesz, że pazurki zrobiły się za długie, należy je przyciąć. Najlepiej zrobić to specjalnymi nożyczkami, upewniając się, że przycinamy sam paznokieć – w przeciwnym wypadku zabieg może być bolesny dla naszego pupila i tym samym zniechęcimy go do dalszych pielęgnacji. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lepiej udaj się z wizytą do weterynarza lub groomera, który na pewno pomoże ci odpowiednio zadbać o twojego zwierzaka. 

Oczy, uszy i pyszczek
Do regularnej higieny oczu i uszu najlepiej stosować płatki kosmetyczne oraz specjalnych płynów przeznaczonych do pielęgnacji tych miejsc. Dodatkowo częsta pielęgnacja pozwoli nam na szybkie zaobserwowanie ewentualnych zmian chorobowych, czy wyczucie zapachu mogącego świadczyć o infekcji.

Głównym powodem problemów naszych pupili w jamie ustnej jest osadzający się kamień nazębny. Tu najlepiej działać dwutorowo – z jednej strony podawać naszemu czworonożnemu przyjacielowi specjalne przysmaki dentystyczne lub gryzaki, które zapobiegną osadzaniu się kamienia, oraz myć im zęby specjalnie przeznaczoną dla nich pastą. Pomyśl również o wprowadzeniu diety mieszanej – mokrej i suchej karmy, ponieważ ta ostatnia może pomóc zredukować kamień nazębny. Karmy podawaj jednak oddzielnie ze względu na różny czas ich trawienia.
Czyste łóżeczko…
Jeśli nasz pupil jest już czysty i pachnący, nie zapomnij o odświeżeniu jego posłania. Najlepiej już przy jego wyborze upewnij się, że można z niego zdjąć pokrycie lub włożyć w całości do pralki. Jeśli twój pupil jest bardzo aktywny, możesz kupić posłanie ze specjalną, mniej brudzącą się powłoką, którą można przecierać wilgotną szmatką. Do prania używaj proszek lub płyn, który jest hipoalergiczny. Dobrym rozwiązaniem jest też wyłożenie legowiska kocem – wtedy możesz je prać rzadziej, a upranie samego koca nie jest tak kłopotliwe.


…i toaleta
Dla naszych kotów, szczególnie tych niewychodzących, bardzo ważna jest czysta toaleta. Pamiętaj, żeby sprzątać ją na bieżąco, uzupełniając o czysty żwirek, a dodatkowo regularnie myj ją dokładnie w całości, model zamykany należy również wietrzyć. Jeśli masz w domu maluszki, które jeszcze załatwiają się na podkłady, pamiętaj o ich regularnej wymianie. 

O czym jeszcze warto pamiętać
Jeśli w naszym domu królują koty, pamiętajmy o specjalnych preparatach ułatwiających pozbycie się połkniętej sierści. Psy i koty powinny być regularnie odrobaczane i zabezpieczone przeciwko kleszczom. Codziennie dbajmy o czystość ich misek, dostęp do świeżej wody, zapewnijmy im dobrą, czyli dopasowaną do ich zachowań i stanu zdrowia, zbilansowaną dietę. Te wszystkie czynniki mają pozytywny wpływ na komfort i długość  życia naszych zwierzęcych domowników, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się swoim towarzystwem. 

Maxi Zoo, aby ułatwić Wam troskę o swoich pupili, przygotowało specjalną promocję ważną w dniach 1 – 30 kwietnia. Kup w tym czasie minimum trzy dowolne  produkty z kategorii pielęgnacja, szampony, szczotki i grzebienie, higiena kocia, żwirki, kuwety, podkłady i pieluchy, a otrzymasz 20% rabatu. Produkty możesz mieszać dowolnie. Oferta jest dostępna wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Promocje nie łączą się ze sobą. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/ 

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl