Jak dobierać kolory w łazience?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2020-07-26
Klimat łazienki zależy w dużym stopniu od jej kolorów. Wybiera się takie, by mieć pod tym względem idealną dla siebie przestrzeń. Pewnym ograniczeniem w ich wyborze jest jej wielkość, a wybierając, trzeba pamiętać o dodatkach, a nie tylko o płytkach.

Kolorystyka łazienki a klimat we wnętrzu

Łazienka może być poważna i elegancka albo pogodna i wesoła. Do każdej z nich wybierze się inne kolory. Płytki mogą być nawet te same np. białe czy kremowe, odmienne natomiast są ręczniki i inne dodatki. Do poważnej łazienki wybierze się granat, brąz, kolor bordowy lub czarny. Jeśli klimat ma być wesoły, to pasują wyraziste jasne kolory dodatków np. pomarańcz i jasna zieleń.

Oczywiście pomysłów na klimat łazienki jest dużo więcej. Jakie kolory pasują do każdego z nich? Poniżej kilka propozycji:

  • surowy industrialny klimat - pasuje szary, czarny, miedziany, ciemny brąz,
  • atmosfera relaksu - niebieski, zielony, morski, szary,
  • jak na łonie natury - zielony, brązowy, beżowy, szary, niebieski,
  • wakacyjny klimat - niebieski, żółty, turkusowy, beżowy,
  • wnętrze romantyczne - różowy, kremowy, fiolet, błękit, seledyn.

Wpływ kolorów na przestronność wnętrza

Wielkość łazienki jest pewnym ograniczeniem przy wyborze kolorów. Gdy jest mała, to należy unikać kolorów ciemnych i wyrazistych. Głównie dotyczy to barw podłogi i ścian, czyli kolorów płytek. Nie zaszkodzi, jeśli uzupełni się aranżację ręcznikami w wyrazistym kolorze. Płytki powinny być białe, kremowe albo inne jasne. Gdy dla dodania przytulności czy elegancji, chce się wybrać ciemne, to mogą się znaleźć w dolnej części ścian. Podłoga i górna ich część powinny być jasne. Można też poprzestać na samych jasnych, a dodać przytulności, wybierając ręczniki w odpowiednich kolorach. Najlepsze są barwy ciepłe w odcieniu średnim lub ciemnym.

Ręczniki, inne dodatki i ich kolory

Wybierając dodatki, trzeba unikać rozmaitości kolorystycznej. Dotyczy to głównie barw wyrazistych. Jest to ważne nawet w wesołej łazience. W niej mogą się znaleźć różne intensywne kolory, ale nie więcej niż trzy czy cztery. Barwy dodatków pomagają tworzyć klimat i pod tym kątem należy je wybierać. Uwzględnić też trzeba styl wnętrza. Wybór różowych ręczników o romantycznym charakterze do łazienki industrialnej to nieporozumienie. Straci się przez to jej chłodny surowy klimat. Jeśli łazienka jest neutralna, to wybierając dodatki, można nadać jej wybrany styl i klimat.

Dzięki dodatkom można także modyfikować atmosferę łazienki. Można np. zmienić spokojną niebieską relaksującą łazienkę na taką, która kojarzy się z letnim wypoczynkiem. Trzeba wyciągnąć z szuflady albo kupić ręczniki w wesołym kolorze np. żółtym. One i jeszcze jakiś dodatek i zyska się inną atmosferę, czyli taką, jaką w określonym czasie uzna się za najbardziej potrzebną.

Zanim wybierze się płytki do łazienki, warto dobrze się zastanowić. Dobór dodatków też powinien być przemyślany. Jeśli łazienka jest już urządzona, ale nie do końca to jest to, co się chce, to warto zastanowić się nad zmianami. Powieszenie nowych ręczników, jakiś nowy obrazek - i wnętrze stanie się inne.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl