Miasta przyszłości muszą być inteligentne


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2018-11-28
Aby miasta mogły się dalej rozwijać, muszą zadbać o efektywność energetyczną. Przy tak wysokim zużyciu energii wkrótce wykorzystają wszystkie dostępne zasoby, a zawrotne tempo rozwoju sprawia, że odnawialne źródła energii zwyczajnie nie zdążą się odnowić.

·         Szacuje się, że do 2050 roku w miastach będzie mieszkać aż 70 proc. populacji – co tydzień przeprowadza się do nich niemal 1,5 mln osób.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

·         Miasta zajmują dziś zaledwie 2 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 80 proc. globalnych emisji CO2 i zużycie 70 proc. globalnej energii. Do 2050 roku będziemy potrzebować dwa razy więcej energii niż obecnie.

·         Jednak rozwój miast nie musi wiązać się ze szkodami dla środowiska. Wystarczy, że współczesne miasta będą „inteligentne”, czyli skoncentrowane na efektywnym zarządzaniu zasobami.

„Inteligentne”, czyli jakie?

„Inteligentne” miasta to takie, które odpowiedzialnie i efektywnie wykorzystują dostępne źródła energii.

- „Inteligentne” miasto to przede wszystkim miasto wydajne, które rozwija się w sposób zrównoważony. Przy tym ta równowaga musi być zachowana w trzech wymiarach: ekonomicznym, środowiskowym i społecznym – wyjaśnia Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric.

Wydajność miasta przede wszystkim przejawia się w dbałości o efektywność miejskiej infrastruktury, tj. sieci wodnych, gazowych czy elektrycznych, a także systemu transportu, reagowania kryzysowego oraz samych budynków, szpitali, usług publicznych.

Rozwiązania na miejskie wyzwania

„Smart city” musi być także atrakcyjne dla swoich mieszkańców – ten element „inteligencji” miasta nie może być pominięty, jako, że ma duże znaczenie strategiczne dla jego przyszłości. Jednak zmasowany napływ mieszkańców i związany z nim szybki rozwój infrastruktury to dla miasta ogromne wyzwanie. Rosnący poziom zanieczyszczenia, gentryfikacja niektórych dzielnic
i nadmierne „betonowanie” przestrzeni to tylko niektóre z problemów, z jakimi szybko rozwijające się miasto musi się zmierzyć.

Szacuje się, że do 2050 roku będziemy zużywać dwa razy więcej energii niż obecnie. Z tego względu rozwój miasta musi być zrównoważony, a więc nastawiony na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, rewitalizację niektórych dzielnic oraz dbałość o miejską zieleń – sadzenie drzew, tworzenie parków i odpowiedzialne planowanie zabudowania.

Poziom „inteligencji" miasta

„Inteligentne” miasto to nie aglomeracja rodem z filmu science-fiction, a koncepcja odpowiedzialnego zarządzania jego efektywnością w różnych wymiarach. Najlepszym dowodem na prawdziwość tego twierdzenia jest fakt, że właśnie na efektywność zwracają uwagę wskaźniki wykorzystywane do pomiaru poziomu „inteligencji” miast jak np. norma ISO 37120:2014, która największą wagę przywiązuje właśnie do parametrów energetycznych. Wskaźniki z tego obszaru są jednymi z najbardziej rozbudowanych, ponieważ w najwyższym stopniu pozwalają zmierzyć poziom czystości, zieleni, wydajności i użyteczności miasta, a więc wszystko to, co decyduje o jego „inteligencji”.

„Smart city” po polsku

Jeśli chodzi o Polskę, tylko dwie rodzime metropolie zakwalifikowały się do grupy pierwszych stu miejsc zestawienia najnowszego raportu IESE Cities in Motion Index 2017, który identyfikuje najbardziej „inteligentne” miasta świata. Warszawa zajęła 54. Miejsce, a Wrocław 95. Mimo słabych wyników, „smart city” to temat, który staje się w Polsce coraz bardziej popularny – wiele miast wpisuje plan „inteligentnego” rozwoju do swoich strategii.

Idea „smart city” jest w Polsce często interpretowana zbyt wąsko, tj. tylko jako nowoczesna
i zaawanasowana technologicznie komunikacja miejska albo proces informatyzacji urzędów. Jednak światowe trendy wskazują, że najważniejszym zadaniem inteligentnego miasta jest efektywne dostarczanie usług publicznych, np. inteligentnych systemów sieci wodnej czy elektrycznej.
– wyjaśnia Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric.

O Schneider Electric

 

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.

Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym
i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

Nadesłał:

AZ_2018

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl