Nowe regulacje w zakresie pracowników tymczasowych


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2017-08-22
Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych obowiązują od 1 czerwca 2017 roku i zapewniają zwiększenie standardów ochrony prawnej pracowników tymczasowych.

Autor: Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie

 

Najnowsze zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych mają na celu poprawienie ochrony prawnej pracowników tymczasowych. Po pierwsze, pracodawca korzystający z pracy pracowników tymczasowych został zobowiązany do prowadzenia ewidencji takich osób. Jest to rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie skontrolowania, czy pracodawca stosuje się do limitów czasowych zatrudniania tej kategorii pracowników.

Dodatkowo określono prace, które nie mogą być zlecane pracownikowi tymczasowemu przez pracodawcę i są to m. in. prace, które były wykonywane przez ostatnie trzy miesiące przez pracownika etatowego przed zwolnieniem dokonanym przez pracodawcę nie z jego winy.

Kolejną istotną zmianą jest uprawnienie agencji prac tymczasowych do wglądu w unormowania wewnętrzne zakładów pracy dotyczących wynagradzania. Służyć ma to zapewnieniu poprawy stosowania równych zasad wynagradzania pracowników tymczasowych.

Jedną z ważniejszych zmian jest również ścisłe unormowanie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej do 18 miesięcy w okresie nieprzekraczającym 36 kolejnych miesięcy.

Warto także zwrócić uwagę na zwiększoną ochronę pracownic tymczasowych będących w ciąży. Umowy o pracę z taka pracownicą nie będzie można rozwiązać do dnia porodu pod warunkiem, iż umowa ta nie kończy się przed upływem trzeciego miesiąca ciąży.

O ekspercie

Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie

Krystian Stanasiuk jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr prawa) oraz Uniwersytetu Drezdeńskiego (LL.M.). Ukończył Szkołę Prawa Niemieckiego przy UAM w Poznaniu, był także stypendystą programu Sokrates-Erasmus na Uniwersytecie Poczdamskim.

Zakres jego praktyki obejmuje przede wszystkim prowadzenie kompleksowych projektów z dziedziny prawa pracy, w tym także  opiniowanie i tworzenie projektów indywidualnych oraz zbiorowych dokumentów pracowniczych, przeprowadzanie zwolnień  grupowych i indywidualnych. Prowadził liczne procesy przed sądami pracy oraz w postępowaniach administracyjnych.

Mec. Stanasiuk doradzał klientom kancelarii Taylor Wessing przy licznych transakcjach M&A (fuzji i przejęć), w szczególności w zakresie zagadnień prawa pracy dotyczących przejmowania, zwolnień grupowych pracowników jak i reorganizacji zatrudnienia. Ponadto Mecenas Stanasiuk posiada bogate doświadczenie w legalizacji pobytu i zatrudnienia zarówno zagranicznej kadry zarządzającej jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych przy dużych projektach budowlano-inwestycyjnych.

Jest autorem wielu publikacji i wystąpień w mediach ogólnopolskich i prasie branżowej oraz współautorem Leksykonu prawa polskiego (wydawnictwo C.H. Beck Warszawa 2013) oraz Zarysu Polskiego Prawa Umów (wydawnictwo Linde Wiedeń 2017) wydanych w języku niemieckim.


O Taylor Wessing:

Taylor Wessing jest międzynarodową kancelarią oferującą pełen zakres usług prawnych. Nasz zespół liczący ponad 1200 prawników pomaga klientom z najbardziej dynamicznych branż.  W doradztwie świadczonym na rzecz klientów, kierujemy się innowacyjnym podejściem do ich spraw biznesowych, które pomaga im osiągnąć sukces . Wspieramy klientów wszędzie tam, gdzie chcą rozwijać swój biznes. Nasze 33* biura w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji oraz nasze dwie filie w USA łączą ugruntowaną wiedzę o lokalnych uwarunkowaniach w zakresie handlu, przemysłu i kultury z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie prawnej obsługi organizacji biznesowych, w celu zapewnienia proaktywnych, zintegrowanych rozwiązań dla naszych klientów.
* w tym nasze stowarzyszone biura w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej

Nadesłał:

INFINITY Aleksandra Gąsowska

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl