Opolski Ekspres Dęty na stacji Racibórz


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Opolski Ekspres Dęty na stacji Racibórz
2017-05-15
VIII edycja projektu zapoczątkowanego przez opolskiego kompozytora i dyrygenta Przemysława Ślusarczyka „Kolej na orkiestrę”, 20 maja zawita do Raciborza. Przedsięwzięcie wpisuje się w jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi i Opolu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
Miasta te w przeszłości były najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi Górnego Śląska.  
„Kolej na orkiestrę czyli Opolski Ekspres Dęty” to projekt, który ma swój początek w 2010 roku. Przemysław Ślusarczyk, opolski kompozytor i dyrygent oraz manager kultury, opracował  ideę akcji i wymyślił markę Opolskiego Ekspresu Dętego. Wspólnie z Politechniką Opolską, Urzędem Marszałkowskim i opolskimi Przewozami Regionalnymi został zaplanowany kształt akcji i przygotowanie techniczne. Autorką hasła „Kolej na orkiestrę” jest Lucyna Sterniuk-Gronek z Politechniki Opolskiej. Ramy projektu nie zmieniły się do dzisiaj.  Cele, które od początku przyświecają akcji, to promocja działań kulturalnych i kolejowych krajobrazowych szlaków turystycznych. Organizatorzy chcą także podkreślić fakt, że transport kolejowy jest ekologiczny. 

- Od 2006 zacząłem formowanie składu orkiestry Politechniki Opolskiej, rok później zrealizowałem autorski cykl „Muzyczne impresje”. Najpierw miejscem koncertów była Politechnika Opolska, potem cała Opolszczyzna. W tym momencie działania są realizowane również na terenie województw ościennych. Któregoś dnia, zastanawiałem się nad nowymi możliwościami prezentacji Politechniki Opolskiej. Jechałem pociągiem i zobaczyłem muzyków z orkiestry dętej wsiadających na stacji Oława. Pomyślałem, żeby zrealizować coś, co łączyłoby kolej, turystykę krajoznawczą i orkiestry dęte – jedną ze śląskich wizytówek –  wspomina Przemysław Ślusarczyk.

Ta nietuzinkowa forma spotkań z kulturą przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Podczas podróży, uczestnicy mogą zapoznać się z ciekawostkami turystycznymi, przewidziane są także  pokazy inżynierii kolejowej. W trakcie siedmiu edycji  wszystkie miejsca w pociągu były zapełnione. Po bilety-miejscówki sięgają nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci. Dla najmłodszych przygotowane są zawsze drobne pamiątki z tej niezwykłej podróży. Ludzie witają „ekspresową” orkiestrę z entuzjazmem; często w strojach paradnych, z uśmiechem na ustach i ciastem dla orkiestrantów. 

Co roku trasa muzycznego pociągu jest modyfikowana. W tym roku wyrusza on z Opola o godzinie 10.00. Według rozkładu zatrzymuje się na czterech stacjach. Na peronach stacji Opole Główne, Gogolin, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle i Racibórz, przewidziane są prezentacje muzyczne ekspresowej orkiestry. Na stacji Racibórz (przyjazd 12:09) pociąg zatrzymuje się na dłużej, bo poza koncertem wszyscy uczestnicy akcji mają okazję zwiedzić miasto wraz z przewodnikiem. Po wizycie w Raciborzu, pociąg wraca do Opola tą samą trasą.

- W tym roku wybór padł na Racibórz. Wspólnie z organizatorami tj. opolskimi Przewozami Regionalnymi, Urzędem Marszałkowskim i Politechniką Opolską, zdecydowaliśmy o tym jednogłośnie. Zarówno Opole jak i Racibórz obchodzą w tym roku bardzo ważny jubileusz - 800-lecie nadania praw miejskich. Obydwa miasta były w przeszłości stolicami Górnego Śląska i ważnymi ośrodkami gospodarczymi. Kolejnym argumentem był fakt, że „Opolski Ekspres Dęty” nigdy wcześniej nie odwiedził tego miasta. Przewozy Regionalne chcą także zaprezentować nowy tabor, który niedługo będzie regularnie kursował na trasie Racibórz – Opole Główne – Wrocław Główny – wyjaśnił opolski kompozytor.

Kontynuacją akcji „Kolej na orkiestrę” jest cykl imprez „Z orkiestrą po Odrze – filharmonia na statku” i „Z orkiestrą po zamkach i pałacach”.  Wydarzenia organizowane przez Politechnikę Opolską we współpracy z Opolską Organizacją Turystyczną. Wszystkie te akcje pomysłodawcy Przemysława Ślusarczyka otrzymały wyróżnienie: Najlepszy Projekt Turystyczny województwa opolskiego. Dyrygent za swój wkład w szerzenie kultury i promocji Opolszczyzny otrzymał w 2015 roku Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego, a w 2016, w Plebiscycie „Złote spinki” wyróżnienie. Jako kompozytor był nagradzany na zagranicznych konkursach kompozytorskich.

Na zainteresowanych wzięciem udziału w imprezie czekają bezpłatne bilety u patronów medialnych akcji. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.kolejnaorkiestre.art.pl i na FB www.facebook.com/kolejnaorkiestreczyliopolskiekspresdety***
Autor tekstu: Katarzyna Ekiert / Adventure Media
zdjęcia: archiwum Przemysława Ślusarczyka
***

Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. 
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 

***
KONTAKT:
800 lat Raciborza
www.800lat.raciborz.pl 
***
Kontakt dla mediów:
Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84

Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl