Pianka PUR kontra wełna mineralna – którą ocieplać?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Pianka PUR kontra wełna mineralna – którą ocieplać?
2017-11-18
Budujesz dom? Jeśli tak, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że ocieplenie w naszym klimacie, ma przy budowie domu bardzo duże znaczenie. Tak jak w lecie, bez ocieplenia w domu da się wytrzymać – będzie tam jedynie gorąco, jeśli nie masz klimatyzacji.

Tak w zimie byłoby to niemożliwie lub bardzo kosztowne. Docieplenie zapewnia chłód w lecie i ciepło w zimie. Dzięki temu, że budynek posiada izolację cieplną, nie trzeba wydawać majątku na ogrzewania w lecie na klimatyzację.

Dom, który nie posiada izolacji cieplnej, będzie potrzebował bardzo dużej ilości opału w zimie, aby było wewnątrz ciepło. Im zimniej we wnętrzu, tym więcej jest potrzebne drewna czy węgla, aby ciepło zachować. Przy ociepleniu, zostaje ono dłużej w budynku i nie dochodzi do tak szybkiego wyziębienia wnętrz.  Jednak na etapie budowania domu, należy ocieplić nie tylko same ściany, ale także fundamenty i strych. Pojawia się więc pytanie, jaki materiał będzie najlepszy?Ocieplenie idealne

Jaki powinien być materiał o ocieplenia dachu i fundamentów? Po pierwsze, powinien chronić przed utratą ciepła – jest to podstawowe zadanie materiału dociepleniowego. Bardzo ważne jest także to, aby był to materiał niepalny, trwały, dźwiękochłonny, a także dawał możliwość szczelnego wypełnienia wszelkich przestrzeni. Idealnie jest, jeśli jest on także łatwy w montażu oraz lekki. Tutaj sprawdzają się dwa materiały, które posiadają wszystkie wymienione cechy czyli wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Pianka PUR, pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, nabyć ją w postaci twardych płyt, którymi ociepla się na zewnątrz połacie lub tez jako pianka.

Drugi rodzaj nakładany jest natryskowo od wewnątrz. Taka pianka według ekspertów z http://www.cels.pl/ocieplanie-piana/ocieplanie-poddaszy/fundamenty/ przylega idealnie do powierzchni, co pozwala na stworzenie bez spoinowego i bezszwowego ocieplenia.  Z racji jednak, że pianka PUR należy do stosunkowo nowych materiałów, nie do końca znane są jej właściwości, jako materiału. Trudno wiec ocenić, jak będzie się ona sprawdzać po 20 czy 30 latach, skoro nie została jeszcze przez tyle czasu przetestowana.Wełna mineralna

Nadal najbardziej popularnym materiałem do ocieplania, szczególnie dachów, jest wełna mineralna. Spełnia ona wszelkie oczekiwania, zarówno pod względem montażu, izolacji cieplnej jak i szczelności. Aby wełna miała jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła, należy kupić taką, mającą przynajmniej 15 cm grubości. Aby zaś współczynnik był jak najwyższy, warto postawić na to grubości nawet 23 cm. Warstwę można jednak zwiększyć nawet do 40 cm, ponieważ, będzie ona doskonale izolować i zapobiegać utracie ciepła. W przypadku pianki PUR, warstwa wystarczająca to 20 cm w przypadku otwartokomórkowej oraz do 12 cm w przypadku zamkniętokomórkowej.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl