Spółka cywilna - jak ją oznaczać w postępowaniu sądowym?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2017-08-28
Zakładając spółkę cywilną jednocześnie zobowiązujesz się do tego, że będziesz próbować osiągnąć wspólny cel ze wspólnikiem, działając w sposób oznaczony. Sama spółka nie posiada zdolności sądowej, ale wspólnicy, którzy ją tworzą - już tak. Jak oznaczyć w postępowaniu prawnym spółkę cywilną?

Prawidłowe oznaczenie

Zgodnie z tym co orzekł Sąd Najwyższy uznaje się, że prawidłowe oznaczenie spółki cywilnej nastąpi jedynie wówczas, gdy wskaże się wszystkich wspólników. To dlatego, że sama spółka jest jedynie wytworem organizacyjnym i nie ma zdolności sądowych, a bez osób, które ją tworzą nie można uznać jej za odrębną jednostkę prawną. Zatem w przypadku, w którym dochodzimy wierzytelności spółki to musimy wymienić wszystkich wspólników, ponieważ to właśnie oni posiadają zdolności prawne i sądowe.

Błędne oznaczenie - konsekwencje

Warto przywiązać sporą uwagę do tego, w jaki sposób oznaczamy spółkę, ponieważ jeśli zrobimy to źle to przy dochodzeniu roszczeń możemy ponieść za to spore konsekwencje. Jeżeli wymienimy tylko jednego wspólnika spółki to może się na przykład okazać, że nie spółka dochodzi wierzytelności a jedynie osoba prywatna. Wówczas zostanie to odebrane w ten sposób przez sąd, że wierzytelność, która powinna zostać uznana na rzecz całej spółki musi być zasądzona dla jednego tylko wspólnika, jako odrębnej jednostki prawnej. Jest to doskonały dowód na to, że przy źle oznaczonej spółce, która powinna być powodem, cała sprawa toczyłaby się po to, aby przyznać całą wierzytelność wspólnikowi, któremu się ona w całości nie należy, ponieważ powinna trafić do majątku spółki cywilnej, której jest częścią. Wniosek jest jeden - pojedynczej osobie, która jest częścią spółki nie przysługuje prawo wystąpienia w imieniu reszty wspólników, na rzecz dochodzenia jej wierzytelności. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli pojawi się konieczność rozwiązywania problemu na drodze sądowej, jest skorzystanie z obsługi prawnej. Więcej dowiesz się tutaj. Dzięki temu spółka może mieć pewność, że została profesjonalnie obsłużona i w jej oznaczenie nie wkradły się żadne błędy.

Warto pamiętać, że to nie spółka cywilna, jako twór, jest stroną sporu a raczej osoby, które ją tworzą. W dokumencie inicjującym postępowanie sądowe należy umieścić zatem wszystkich wspólników. Jeżeli zamierzamy wszcząć postępowanie a w dokumencie wpiszemy jedynie nazwę spółki, wówczas najprawdopodobniej pozew taki zostanie odrzucony. 

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl