Zrozumieć i przezwyciężyć wzmożone napięcie mięśniowe


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Zrozumieć i przezwyciężyć wzmożone napięcie mięśniowe
2020-08-31
Niekiedy dzieci rodzą się z pewnymi problemami. Te niedostrzegalne zaraz po porodzie, w końcu będą musiały się ujawnić. Rolą rodzica w tym wszystkim jest wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, a następnie działanie mające na celu zniwelowanie tego stanu.

Czy umiejętnie poprowadzona rehabilitacja pozwoli przywrócić prawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka?

Im szybciej podejmiemy stosowne kroki ku temu, by pomóc dziecku, tym szanse, że w pełni uporamy się z asymetrią złożeniową, wyraźnie rosną. Pod żadnym pozorem nie zakładajmy, że problem rozwiąże się sam. Zaniedbania w tym zakresie mogą przyczynić się do wystąpienia u dziecka w późniejszych latach skoliozy. Ucierpi na tym cały układ ruchu.Istota całego problemu

Choć z początku pewne diagnozy brzmią dość groźnie, bo bliższym poznaniu okazuje się, że problem wcale nie jest odosobniony i podejmując odpowiednie działania, zniwelujemy go na dobre. Świeżo upieczeni rodzice mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, czym w praktyce jest asymetria ułożeniowa niemowląt. Brak doświadczenia w opiece nad dzieckiem nie pozwoli im dostrzec pewnych nieprawidłowości z nią związanych.

Lekarze posiadający specjalizację z zakresu pediatrii powinni na wizytach kontrolnych sprawdzać, czy nie występuje problem z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Asymetria ułożeniowa u niemowląt przejawia się braku umiejętności utrzymania głowy i tułowia w osi symetrii raz w leżeniu na tzw. pozycję „C”. Więcej na ten temat dowiemy się stąd: https://fizjomed.pro/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat/

O ile do trzeciego miesiąca życia taka postawa jest fizjologiczna jest normalna, o tyle utrzymująca się później i pogłębiająca, powinna zostać jak najszybciej zdiagnozowana. Naturalnym krokiem wówczas jest skierowanie dziecka na rehabilitację. To tak naprawdę najlepsza metoda, by przywrócić maleństwu właściwą sprawność w zakresie ruchowym.Rehabilitacja na wagę złota

Nie liczmy na to, że wzmożone napięcie mięśniowe ustąpi samo z siebie. Takie podejście może w konsekwencji doprowadzić do tego, że dziecko na późniejszym etapie rozwoju będzie borykać się ze skoliozą. Rehabilitacja to tak naprawdę żaden wysiłek ze strony rodzica. Trzeba jedynie znaleźć gabinet, w którym znają się na tym dobrze.

Niejednokrotnie długie kolejki w ośrodkach państwowych skłaniają nas do znalezienia alternatywy. Dobrych ośrodków rehabilitacyjnych nie brakuje. Istotne jest to, by specjalista, do którego zamierzamy się umówić, specjalizował się w dzieciach. To ważne, ponieważ doświadczenie w pracy z maluchami przekłada się na odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów.

Na pierwszej wizycie rehabilitant przeprowadza wywiad, dzięki któremu będzie w stanie zrozumieć przyczyny i wyznaczyć kierunek dalszych działań. Tworzy też plan dalszych wizyt. Ich częstotliwość zależna jest od tego, z jak poważnym przypadkiem mamy do czynienia. Umiejętnie przeprowadzana fizjoterapia dla dzieci wywoła uśmiech na jednej twarzy brzdąca.

Dość powszechny problem, jaki stanowi wzmożone napięcie mięśniowe, da się zneutralizować bez większego trudu. Udając się z dzieckiem na rehabilitację szybko uwolnimy je od tej nieprawidłowości w zakresie ruchu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl