Finansowanie faktur zakupowych - o czym mowa w praktyce


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Finansowanie faktur zakupowych - o czym mowa w praktyce
2024-03-25
Faktoring staje się coraz bardziej popularny i nic w tym dziwnego. Umożliwia on przedsiębiorcom nabywanie towarów tudzież korzystanie z usług bez konieczności natychmiastowej regulacji środków. To firma faktoringowa je ureguluje, a Ty możesz skorzystać z odroczonej opcji płatności.

Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest finansowanie faktur zakupowych. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

1. Finansowanie faktur zakupowych - czym jest faktoring?
2. Kto może korzystać z faktoringu zakupowego?
3. Finansowanie zakupów - dostępność



Finansowanie faktur zakupowych - czym jest faktoring?

Zastanawiasz się nad tym, czym jest faktoring zakupowy? Finansowanie faktur zakupowych jest usługą w której faktor (firma faktoringowa, do której zgłaszasz swoje faktury) nabywa dokument potwierdzający transakcję z odroczonym terminem płatności. Tym samym przenosi na siebie koszty finansowania zakupów, a więc staje się stroną transakcji. Jak to wytłumaczyć w telegraficznym skrócie? 

Faktoring zakupowy to metoda finansowania zakupów, które dokonuje przedsiębiorca. Dzięki takiej metodzie masz możliwość kupić jednorazowo więcej produktów czy też skorzystać z większej ilości usług koniecznych do tego, aby Twoja firma mogła płynnie funkcjonować. Nie musisz płacić w danym momencie, ani też terminie ustalonym pierwotnie na fakturze. Faktor płaci za Ciebie zobowiązania, a Ty możesz potraktować jego działania jako kredyt obrotowy. Są one bardzo podobne, z tym, że środki nie są przelewane na Twoje konto. Masz przyznany limit, a koszty finansowania należności rozkładasz na daną liczbę rat (chociaż oczywiście nie jest to obligatoryjne - jest to jedynie możliwość, ponieważ możesz postawić na wcześniejszą płatność). Jak przebiega proces wnioskowania? Wniosek online i gotowe. Najważniejsze jest terminowe uregulowanie. 



Kto może korzystać z faktoringu zakupowego?

Faktoring jest dedykowany przedsiębiorstwom. Na początku z tej opcji mogły korzystać wyłącznie tylko te firmy, które prosperowały w oparciu świadczenia usług czy też sprzedaży towarów kierowanych do innych firm, czyli w opcji B2B. Faktoring jest kierowany do firm, które mogą wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności. W praktyce mowa o okresie od 14 do 90 dni. 

Coraz bardziej dostępny staje się faktoring odwrotny, co w praktyce oznacza finansowanie faktur zakupowych, a więc może z niego śmiało korzystać każda z firm, która jest zainteresowana odroczoną metodą płatności. Co zwiększa szanse na uzyskanie możliwości finansowania? Na pewno obecność na rynku, a dokładniej długość. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wielkości obrotu. Do tego brana jest pod uwagę powtarzalność dokonywanych transakcji. Jak widzisz, zakupy firmowe nie będą od razu konieczne do opłacenia, a więc Twoje konto przedsiębiorcy nie będzie od razu obciążone. 



Finansowanie zakupów - dostępność

Wiele źródeł finansowania zamyka drogę dla mikro i małych firm. Wiele branż jest więc odciętych od finansowania bankowego, stąd też finansowanie biznesu w postaci faktoringu jest dla nich bardzo korzystną opcją. Wiele faktorów nie bierze pod uwagę nawet stażu danego przedsiębiorstwa, ani też między innymi wpisów w KRD (Krajowy Rejestr Dłużników). W analizie biorą pod uwagę zarówno sytuację danego klienta, jak również drugą stronę danej transakcji, a więc kontrahenta. Jeśli więc Twoja firma jest wykluczona z możliwości finansowania bankowego, opcja faktoringu może być dedykowana właśnie Twojemu przedsiębiorstwu.

Jak widać, faktoring jest korzystnym rozwiązaniem, który znacznie ułatwia rozwój wielu przedsiębiorstw. Najważniejsze jest jednak to, aby korzystać z tej możliwości rozsądnie, aby być pewnym, że będziesz w stanie spłacić wszystkie należne zobowiązania.

 


Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl