Izolacja przeciwwilgociowa w domu


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2017-02-08
Wilgoć w ścianach budynku to nie tylko mokre plamy na powierzchni tynku czy nieprzyjemny chłód – jako miejsce tworzenia się groźnych grzybów stanowi duże ryzyko dla zdrowia. Dużo prościej zadbać o niezbędną hydroizolację niż później wojować z efektami jej braku.

Izolacja przeciwwilgociowa ma za zadanie zapobiec przenikaniu wilgotności przez mury, co jest niebywale ważne także dla normalnej cyrkulacji gazów, procesu "oddychania" murów i efektywności zaaplikowanej izolacji termicznej. Stosowana może być i z zewnątrz obiektu, jak też w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z większą ilością pary wodnej.

Warstwy izolacyjne zewnętrzne budynku rozkładają się na poziome – izolujące mury nadziemne obiektu od podstawy, czyli fundamentu - oraz wertykalne, przeciwdziałające zagłębianiu się wilgotności przez fundament. W zależności od wariantu użytej izolacji wilgociowej, odmienne będą produkty, z jakich zostanie wytworzona. Dla warstwy hydroizolacyjnej poziomej przeprowadza się 2 pokrywy papy lub jeszcze bierze się charakterystyczną folię o właściwościach hydroizolacyjnych. Hydroizolację pionową układa się głównie z 2 czy 3 powłok masy bitumicznej. W sytuacji gdy budynek budujemy na ziemi, gdzie wody gruntowe są czasami podwyższone, rozsądniejsze będzie zastosowanie już w trakcie zlecania projektu specjalnej powłoki przeciwwodnej, o wytrzymalszej podstawie.

Dla gotowych domów, w których to w czasie budowania nie sprawiono hydroizolacji należy rozważyć o usunięciu tego błędu. Możliwa do zastosowania naturalnie jest izolacja pozioma fundamentów, ale to ta hydroizolacja jest najistotniejsza by zupełnie zapobiec przenikaniu wilgoci z terenu. Można wykonać schematyczną izolację, odkopując mniej więcej dwumetrowe fundamenty naraz.

Izolację należy położyć jeszcze przed nadejściem mrozów ażeby, w przypadku gdy przed nami jeszcze wiele robót, dom w stanie zamknięty bądź też nawet same tylko mury fundamentowe można było dostatecznie ubezpieczyć przed chłodem oraz wodą, by utrzymały się nieuszkodzone aż do momentu rozpoczęcia prac budowlanych.
Czytaj również: Jak usunąć grzyba ze ściany?

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl