Jak naprawić scentrowane koło w rowerze


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak naprawić scentrowane koło w rowerze
2018-02-28
W dzisiejszych czasach mamy przeogromny wybór rozmaitych zestawów kół do wyboru. Coraz powszechną praktyką staje się także samodzielnie zaplatanie koła z materiałów wcześniej zakupionych.

Jednak taka własna praca, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania skutkować może koniecznością skorzystania z możliwości, jakie daje mobilny serwis rowerowy. Nie oszukujmy się jednak, każde koło po pewnym czasie użytkowania przestanie w końcu być idealnie proste.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

 

Na powstanie skrzywienia koła, będące naturalnym następstwem użytkowania roweru nie mamy zbytniego wpływu, jednak można je znacznie opóźnić. Najistotniejszy wpływ na żywotność prostego koła ma przede wszystkim jego odpowiednie traktowanie, a także jakość zastosowanych części, odpowiednie złożenie koła i naciąg szprych.


Drobne skrzywienia do naprawy

   

W zdecydowanej większości przypadków skrzywienia są raczej niewielkie i nadają się do naprawy. Jednak jazda z takim kołem może być dość trudna, a wręcz nawet niekiedy niemożliwa.

 

Dlatego jeśli nie jesteśmy sami sobie w stanie poradzić ze skrzywieniem, warto jak najszybciej zadzwonić po mobilny serwis rowerowy działający w naszym mieście, który szybko i sprawnie usunie zaistniałą usterkę.


Przygotowanie koła do centrowania

 

Centrowanie wymaga odpowiedniego przygotowania roweru. Tego etapu pominąć nie wolno, dlatego warto wiedzieć jak powinien wyglądać. Przygotowanie roweru do zabiegu centrowania jest szybkie i niezwykle proste.

 

 

Wystarczy zdjąć dętkę i oponę z koła, po czym przewrócić rower to górny nogami delikatnie tak, aby nie uszkodzić kierownicy. W tej pozycji należy dokręcić koło i przewrócić rower ponownie. Jeśli rower posiada hamulce wystarcz zacisnąć ich szczęki i już możemy podjąć się centrowania kół.

Samodzielne centrowanie koła krok po kroku


Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne usunięcie defektu, bez skorzystania z pomocy jaką oferuje
mobilny serwis rowerowy, warto wiedzieć jak krok po kroku wygląda centrowanie koła.


1. W pierwszej kolejności należy obracać kołem aż do momentu, w którym znajdziemy odpowiedni punkt, w jakim odchylenie koła od środka jest największe. Dopiero wtedy należy odnaleźć dwa nyple (czyli takie miejsca na kole roweru, w których obręcz łączy się ze szprychą), które leżą najbliżej tego punktu.

 

2. W kolejnym kroku należy poluzować odpowiedni nypel. Jeżeli koło skręca się w lewo - luzujemy lewy nypel, jeżeli w prawo - prawy nypel. Poluzowanie tego elementu jest banalnie proste. Wystarczy ustawić odpowiedni nypel w możliwie najniższym dla niego położeniu i przekręcić w lewo ( najczęściej wystarczające okazuje się być pół obrotu).

 

 

3. Sąsiedni nypel ( w stosunku do tego, który przed momentem uległ poluzowaniu) również należy obrócić o około ćwierć obrotu. Cały ten zabieg ma na celu przeciągnięcie obręczy we właściwą dla niej stronę.

 

 

4. Wszystkie szprychy, przy których dotychczas manipulowaliśmy, należy chwycić dokładnie w miejscach, w których krzyżują się one z innymi, znajdującymi się nieco bliżej obręczy szprychami. Po odpowiednim ich ściśnięciu (czynność czasem trzeba powtórzyć kilkukrotnie) uwalniane są powstające na łączeniach naprężenia, które w przeciwnym wypadku dość skutecznie mogłyby utrudnić centrowanie kół. Dodatkowo wykonanie takiego zabiegu będzie chroniło przed trzeszczeniem koła, tuż po jego zaplocie.

 

 

5. Niekiedy centrowanie koła jest zajęciem wymagającym skupienia i ciągłego powtarzania wyżej wymienionych czynności. W większości wypadków okazuje się bowiem ze aby skutecznie i trwale koło wyprostować, trzeba niezbędne czynności powtórzyć nawet 4-8 razy. Powoli i niezwykle dokładnie.


Centrowanie koła bijącego promieniowo

 

 

W takim przypadku niewiele osób jest w stanie sobie z tym poradzić samodzielnie. Znaczna część podejmujących jednak próbę szybko rezygnuje i decyduje się na pomoc, jaką daje mobilny serwis rowerowy.

 

W takim przypadku naprawdę najbezpieczniej dla dobra użytkownika roweru jak i jego otoczenia będzie oddanie centrowania w ręce profesjonalisty. Niezależnie od tego, jaki mobilny serwis rowerowy przybędzie nam na pomoc, za centrowanie, nawet tej najtrudniejsze nie zapłacimy więcej niż 50 zł.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl