Jak obniżyć cenę nagrobka?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak obniżyć cenę nagrobka?
2018-01-22
Wycena nagrobków to dość złożone zagadnienie, a cena zwykle nie jest niska. Istnieją pewne sposoby, które pozwalają należycie uczcić pamięć o zmarłych bliskich, ale przy okazji nie wydrenować portfela. Oto podstawowe możliwości.
Gotowy czy indywidualny?

Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że ceny pomników pojedynczych z katalogu są niższe niż ceny tych, które kamieniarz wykona według indywidualnego projektu, nawet jeśli w obu przypadkach stopień skomplikowania pomnika będzie podobny. W zdecydowanej większości przypadków można również zdecydować się na wykorzystanie przynajmniej części gotowego projektu i zmianę tylko niektórych jego elementów, dzięki czemu cena będzie bardziej zrównoważona.

Warto też pamiętać, że w niektórych firmach kamieniarskich można kupić taniej pomniki z ekspozycji – nie będą one zniszczone, ale mogą być na przykład delikatnie zmatowiałe w mniej widocznych miejscach lub mogą wymagać wyczyszczenia.Po prostu zapytaj

Firma kamieniarska to przedsiębiorstwo jak wszystkie inne, tylko działające w specyficznej niszy. Oznacza to jednak, że w niektórych zakładach ceny podawane są z pewnym „okładem” i wystarczy tylko spróbować negocjacji. Oczywiście, że nie będą to żadne gigantyczne upusty, ale może na tyle duże, że w budżecie zmieści się pomnik, który wybierającemu podoba się nieco bardziej.

Nierzadko też można projekt danego pomnika minimalnie choćby uprościć – warto po prostu porozmawiać z kamieniarzem, czy można w jakiś sposób zmodyfikować nagrobek, aby obniżyć jego cenę.Może podwójny zamiast pojedynczego?

To norma, że ceny pomników pojedynczych są niższe od cen pomników podwójnych, jednak różnica ta jest nieco mniejsza, niż można by oczekiwać. Podwójny pomnik wymaga wprawdzie więcej materiału, ale jego wykonanie zajmuje zwykle mniej czasu niż zbudowanie dwóch pomników pojedynczych. Można w tym upatrywać szans na obniżenie kosztów eleganckiego pochówku.

Warto oczywiście pamiętać, że przełożenia wielkości pomnika na cenę nie są proste – czynników kształtujących koszty jest więcej niż tylko wycena materiału i czas na przygotowanie pomnika, aczkolwiek w wielu przypadkach właśnie te dwa aspekty będą miały największe znaczenie.Zmiana materiału i wykończenia

Zdecydowaną większość nagrobków wykonuje się z granitu (marmur jest skałą mniej odporną na niszczące działanie warunków atmosferycznych i wymaga dodatkowego zabezpieczenia). Można jednak często zdecydować się na inny gatunek lub rodzaj granitu, a to może wpłynąć na cenę, podobnie jak koszt wykończenia: polerowanie, wytrawianie, wycinanie laserowe, nadruki, liternictwo: manipulując złożonością tych elementów można czasem wyraźnie zmienić koszt pomnika pojedynczego. Na ten temat też najlepiej będzie po prostu porozmawiać z kamieniarzem, ponieważ nie wszystkie zmiany będą technicznie wykonalne.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl