Otwarcie ofert do przetargu


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Otwarcie ofert do przetargu
2018-04-20
Przetargi publiczne stanowią dla każdej firmy okazję do zdobycia ciekawego, dobrze płatnego i długoterminowego zlecenia, zaś dla zleceniodawcy jest to unikalna możliwość znalezienia naprawdę korzystnej oferty. Jak jednak wyglądają takie przetargi publiczne?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
Bezpłatna wyszukiwarka przetargów - znakomite narzędzie
 
Na początek warto wspomnieć kilka słów o świetnym narzędziu dla wszystkich wykonawców, jakim jest wyszukiwarka przetargów. Ustawiamy tam podstawowe parametry, jakie nas interesują, takie jak słowo kluczowe, województwo, termin składania ofert itd. i następnie mamy dostęp do pełnej listy wszelkich przetargów, w których nasza firma może wziąć udział. 
 
Czas przed otwarciem ofert
 
W zasadzie wszystko, co dzieje się przed otwarciem ofert, nie jest bardzo emocjonujące. Pojawia się ogłoszenie o przetargu wraz z terminem otwarcia ofert, później zaś następuje żmudny czas dla firm, trzeba bowiem przygotować dokładnie wszelkie stosowne dokumenty zgodnie z prawem. Aż w końcu następuje deadline składania ofert. 
 
Termin otwarcia ofert
 
Warto w tym momencie podkreślić, że owa techniczna czynność, jaką jest otwarcie ofert musi nastąpić tego samego dnia, w którym jest zakończenie ich przyjmowania. Jednakże to osoba zamawiająca decyduje o godzinie rozpoczęcia otwierania ofert, co może być nawet kilka godzin po upływie deadlinu. 
 
Ważne informacje dotyczące złożenia oferty
 
Warto w tym momencie krótko wspomnieć o tym, że oferta musi być złożona w nieprzejrzystym pudełku czy opakowaniu. Skąd się bierze taki zwyczaj tudzież prawo? Otóż najczęściej jest to zabezpieczenie zamawiającego - on bowiem nie może znać ofert przed ich otwarciem. W związku z tym wymaga, aby przedłożyć je w nieprzejrzystym opakowaniu tak, aby odsunąć od siebie ewentualne podejrzenia. 
 
Ogłoszenie zaplanowanego budżetu 
 
Warto jeszcze wspomnieć, że to właśnie w dniu otwarcia ofert, zamawiający ogłasza, jaki jest jego zaplanowany budżet, przeznaczony na realizację zamówienia. Co istotne - nie ma on żadnego obowiązku przekraczania podanej kwoty. A zatem jeśli zdarzy się, że wartości podane w poszczególnych ofertach będą wyższe, zamawiający ma prawo unieważnić przetarg. 
 
Otwarcie ofert - kulminacyjny moment
 
Najważniejszym momentem, na który wszyscy czekają, jest samo otwarcie ofert. Tu najważniejszy jest fakt, że zamawiający musi odczytać tylko nazwę firmy, jej adres, termin realizacji, cenę, gwarancję oraz warunki płatności. W dobrym tonie leży także odczytanie innych informacji, szczególnie tych poddawanych ocenie, jednak nie jest to w żadnej mierze obowiązkiem.  
 
Jawność przetargu
 
Warto jeszcze dodać, że przetargi publiczne, jak sama nazwa zresztą wskazuje, są jawne i publiczne. Może zatem na nie przyjść każdy - zarówno wolny widz, jak i przedstawiciel czy twórca jednej z ofert. Co więcej istnieje także możliwość przyprowadzenia ze sobą prawnika. W żadnym wypadku nie musimy tłumaczyć swojego interesu w przyjściu na taki przetarg. Co jeszcze jest istotne to fakt, że możemy zażądać wglądu do jakiejś konkretnej oferty.

Nadesłał:

czujek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl