Prawo jazdy kategorii C. Warto?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Prawo jazdy kategorii C. Warto?
2017-04-20
Czy warto zdać prawo jazdy kategorii C?

Prawo jazdy kategorii C upoważnia do kierowania pojazdami ciężarowymi - mawiają specjaliści z centrum szkolenia kierowców D-H.  Wielu kierowców decyduje się na zrobienie kursu i zdanie egzaminu państwowego, by w ten sposób zwiększyć możliwości zatrudnienia oraz zyskać szereg dodatkowych uprawnień.

Wymagania

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy C należy mieć ukończone 21 lat oraz posiadać zaświadczenia o zdanym egzaminie państwowym na kategorię B.

Prawo jazdy kat C - uprawnienia

Po zdaniu egzaminu państwowego posiadacz prawa jazdy kategorii C może kierować pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także zespołem pojazdów składającym się z pojazdu samochodowego, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t oraz z przyczepy lekkiej. Kierowca z prawem jazdy kategorii C jest również uprawniony do prowadzenia ciągnika rolniczego, a więc pojazdu silnikowego skonstruowanego do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, a także do kierowania pojazdem silnikowym wolnobieżnym, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.  Oprócz tego prawo jazdy kategorii C przyznaje uprawnienia do kierowania motorowerem rozwijającym prędkość do 45 km/h czy czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg.

Dodatkowe możliwości

Można dodatkowo zwiększyć szereg uprawnień wynikających z posiadania prawa jazdy kategorii C poprzez zrobienie dodatkowego kursu, przyznającego kategorię C + E. Dzięki temu kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t łącznie z przyczepą,

zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą.

Chcesz mieć prawo jazdy kat C? Zajrzyj tutaj: http://prawko.opole.pl/prawo-jazdy/kategoria-c-e/


Nadesłał:

Daniel Getsiński

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl