W jaki sposób ocieplić obiekt znajdujący się na liście zabytków?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
W jaki sposób ocieplić obiekt znajdujący się na liście zabytków?
2017-08-10
Czy budynek znajdujący się na liście zabytków można ocieplić? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. Nie wszystkie zabytki są bowiem objęte ochroną konserwatorską.

Ocieplenie zabytku – jak się za to zabrać?

Czasami okazuje się, że realizacja planowanej inwestycji może utrudnić fakt, że zabytkowe obiekty znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Tymczasem o tym niewiele osób pamięta. Gdy nieruchomość jest zabytkiem lub nie jest, ale znajduje się na terenie pod ochroną konserwatora zabytków, to jej właściciel nie może dowolnie o niej decydować.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Potrzebna zgoda konserwatora?

W zasadzie bez zgody konserwatora zabytków w zabytkowej nieruchomości nie można zrobić w zasadzie nic. Zakazane są nawet prace w otoczeniu budynku. Wcześniej trzeba uzyskać odpowiednią zgodę na budowę oraz zgodę konserwatora zabytków. Pozwolenia wymaga zresztą również zmiana przeznaczenia danej nieruchomości. Ustawa o ochronie zabytków w dużym stopniu ogranicza więc działania właściciela budynku, a poza tym narzuca na niego koszty, jakie są związane z utrzymaniem na określonym poziomie jego stanu. Ograniczenia te prowadzą do zachowania zabytku dla społeczeństwa – zauważają eksperci z (http://www.domoterm.pl/). W ustawie nie ma jednak informacji, w jaki sposób właściciel budynku może domagać się od państwa i władz samorządowych pomocy w utrzymaniu danego zabytku.

Nadesłał:

Jarek Katalog

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl