Zastosowanie grubościomierzy w stolarstwie i ślusarstwie


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Zastosowanie grubościomierzy w stolarstwie i ślusarstwie
2016-12-07
Każde urządzenie pomiarowe wymaga wzorcowania po przepracowaniu określonego czasu. Utrzymywanie grubościomierzy i innych urządzeń w dobrym stanie zagwarantuje dokładne pomiary i bezproblemową produkcję.

W przemyśle i nie tylko bardzo ważną rolę odgrywają grubościomierze. Są to przyrządy, za pomocą których można zmierzyć grubość danego materiału. Im dokładniejsze wyjdą pomiary, tym jakość produktu będzie większa. Będzie bowiem właściwie wykonany. Z tego powodu grubościomierze muszą być naprawdę dokładne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Współcześnie produkuje się przede wszystkim grubościomierze ultradźwiękowe w wersji elektronicznej. Kiedyś był także w postaci zegarowej. Jest najlepszym dostępnym na rynku urządzeniem, gdyż podczas badania grubości materiału nie dochodzi do żadnych zniszczeń. Całe badanie polega na korzystaniu z fal ultradźwiękowych. Bez względu jednak na typ - każde urządzenie musi być poddawane okresowo wzorcowaniu w laboratorium.

 

W takich grubościomierzach występują trzy tryby badania: tryb Puls-Echo (tryb echa pojedynczego), Echo-Echo (tryb echa wielokrotnego) oraz Trough-Paint (tryb przez tak zwaną farbę). Im wyższy tryb, tym bardziej można mierzyć grubość bardziej zabezpieczonych specjalną powłoką ochronną czy warstwą antykorozyjną.

Jak działa taki grubościomierz? Grubościomierz ultradźwiękowy bada prędkość rozchodzenia się podłużnej fali ultradźwiękowej w badanym materiale. Co robi z tym pomiarem? Przelicza jego wartość na grubość materiału, którą podaje w milimetrach bądź calach według określonego wzoru matematycznego.

  • Grubościomierze znajdują zastosowanie w zakładach ślusarskich, gdzie produkuje się skomplikowane i precyzyjne elementy. Kontrola jakości w takich zakładach jest bardzo istotna, szczególnie podczas produkcji seryjnej. Maszyny często tracą kalibrację i nie wykonują swoich zadań dostatecznie precyzyjnie. Wyrywkowa kontrola wymiarów pozwala w porę zdiagnozować problem i przerwać produkcję zanim zostaną przekroczone dopuszczalne normy odchylenia od wzorca.

  • Pomiary z wykorzystaniem grubościomierzy znajdują zastosowanie także w przemyśle stolarskim, gdzie niejednokrotnie realizuje się zamówienia na większą ilość jednakowych elementów. Podobnie jak w przypadku obróbki metali i tutaj może dochodzić do rozkalibrowania maszyny, co w konsekwencji może spowodować cofnięcie odbioru wykonanych produktów. Nie warto zatem narażać się na duże straty, wystarczy na bieżąco kontrolować jakość produktów przy użyciu grubościomierzy.
 

Nadesłał:

michalsuski

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl