Kafito Polski

TAUBE PHILANTHROPIES

Wpis należy do
użytkownika:
Martapior
avatar
przejmij wpis »
Nagroda im. Ireny Sendlerowej Nagroda im. Ireny Sendlerowej jest przyznawana rokrocznie Polakom, którzy swym działaniem przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce. Nagrodę ustanowił w 2008 roku Tad Taube i Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, w celu upamiętnienia Ireny Sendlerowej, która zmarła 12 maja tego roku, w wieku 98 lat. Irena Sendlerowa, uhonorowana tytułem “Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem, uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce. Nawet po aresztowaniu, odmówiła ujawnienia ich tożsamości. Heroiczny czyny Ireny Sendlerowej zostały zauważone dopiero piętnaście lat temu, kiedy to w jednej ze szkół w Kansas w USA nauczyciel wystawił wraz ze swoimi uczennicami sztukę opowiadającą jej historię i wystąpił z nią w całych Stanach Zjednoczonych i Europie. W roku 2003 przeprowadzono akcję pisania listów, mającą na celu zgłoszenie Ireny
WWW: http://nagrodairenysendlerowej.pl/

Opis firmy

TAUBE PHILANTHROPIES MIANUJE DARIUSZA STOLĘ, HISTORYKA
I DYREKTORA MUZEUM POLIN (2014-2019),
LAUREATEM NAGRODY IM. IRENY SENDLEROWEJ 2020

12 Maj 2020 SAN FRANCISCO – Taube Philanthropies mianował tegorocznym laureatem Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej prof. Dariusza Stolę, byłego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ten wybitny historyk został uhonorowany
za wizjonerskie zarządzanie Muzeum POLIN - prestiżową i złożoną instytucją publiczną na światowym poziomie. Niezwykłe sukcesy muzeum były wychwalana i honorowane przez całą kadencję prof. Stoli od marca 2014 roku do lutego 2019 roku.

Tegoroczna Nagroda Taube Philanthropies im. Ireny Sendlerowej 2020, nazwana tak na cześć polskiej pracownicy społecznej, która podczas okupacji hitlerowskiej uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta, została ogłoszona we wtorek 12 maja br. z okazji dwunastej rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej.

Prof. Dariusz Stola jest historykiem zajmującym się dziejami Polski w okresie komunistycznym, stosunków polsko-żydowskich i Holokaustu, , migracji międzynarodowych, a także pamięcią społeczną. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za badania nad historią najnowszą, a zwłaszcza nad Marcem 1968 r.
Prof. Stola jest autorem i redaktorem ponad 150 artykułów i 9 książek. Na czele Muzeum POLIN stanął na początku 2014 r., mianowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Jego pierwszym zadaniem było wielkie otwarcie wystawy stałej w październiku 2014 roku i przygotowanie muzeum do przyjęcia setek tysięcy zwiedzających. Swe umiejętności menedżerskie prof. Stola rozwinął wcześniej jako prorektor wyższej uczelni i kierownik projektów badawczych. Wśród jego licznych wyróżnień jest m.in. tytuł „Człowieka Roku” przyznany przez Gazetę Wyborczą w kategorii Kultura za wybitne zarządzanie Muzeum POLIN.

„Dariusz Stola jest najwybitniejszym uczonym i dyrektorem muzeum, o którego pozyskaniu mogliśmy marzyć na pierwsze lata pełnej działalności muzeum, które są zawsze krytycznym okresem dla każdej wielkiej instytucji kultury. Jest odpowiedzialny
za wszystkie wybitne osiągnięcia Muzeum POLIN, na każdym możliwym poziomie”
– podkreśla Tad Taube, Prezes Taube Philanthropies i Konsul Honorowy RP w San Francisco. „Poprzez Nagrodę Pamięci im. Ireny Sendlerowej, Taube Philanthropies pragniemy wyrazić swoje najgłębsze uznanie i przyjaźń. Czekamy na czas, kiedy będziemy mogli na stałe współpracować z Prof. Stolą.”

Od momentu otwarcia Muzeum POLIN w 2013 roku, odwiedziło je 3,75 mln osób, a prawie
2 mln zobaczyło wystawę główną, która została otwarta w październiku 2014 roku. Około
44 proc. z nich pochodzi z zagranicy: największa grupa z Izraela, a kolejna
ze Stanów Zjednoczonych. Podczas kadencji prof. Stoli muzeum otrzymało m.in. tytuł Europejskiego Muzeum Roku w 2016 r. i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra - najważniejszą nagrodę w Europie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z uzasadnieniem
tej nagrody, muzeum "stworzyło bezpieczną przestrzeń do prowadzenia dialogu międzykulturowego, oferując tym samym ważną lekcję dla współczesnego świata".

„Niezależnie od tego, czy chodzi o zachowanie i przekazywanie dziedzictwa żydowskiego
w Polsce, czy też pogłębianie relacji katolicko-żydowskich, laureat Nagrody 2020 zapoznał ludzi o różnym wieku, i pochodzeniu z kulturą żydowską Polski jako integralną częścią polskiej historii i tożsamości narodowej” – podkreśla Shana Penn, dyrektor wykonawcza Taube Philanthropies i Wicekonsul Honorowy RP w San Francisco.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone plany corocznej ceremonii wręczania nagród, która zazwyczaj odbywa się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie lub w Muzeum POLIN w Warszawie.


O Nagrodzie Pamięci im. Ireny Sendlerowej
Nagroda Pamięci im. Ireny Sendlerowej została powołana w 2008 roku przez Taube Philanthropies
na cześć Ireny Sendlerowej, którą Yad Vashem uznał za „Sprawiedliwą wśród Narodów Świata”. Nagroda przyznawana jest co roku osobom, które wyróżniają się w działaniach mających na celu zachowanie
i rewitalizację żydowskiego dziedzictwa Polski. Nominacje do nagrody są weryfikowane przez panel doradców Taube Philanthropies oraz liderów kultury żydowskiej w Polsce.

O Taube Philanthropies
Od ponad 30 lat Taube Philanthropies wspiera różnorodne organizacje edukacyjne, badawcze, kulturalne, społeczne i młodzieżowe w rejonie Zatoki San Francisco, w Polsce i Izraelu. Organizacja została założona przez biznesmena i filantropa Tada Taube w 1981 roku; obecnie kierowana jest przez Tada i jego żonę Dianne Taube. Działa na rzecz zapewnienia obywatelom wolności i możliwości realizacji ich celów
i marzeń.

Laureaci Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej, 2008-2019
2008: Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej, Kraków; 2009: Jan Jagielski, archiwista, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma; 2010: były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski; 2011: ś.p. Magda Grodzka-Gużkowska, która z narażeniem życia pomagała Irenie Sendlerowej ratować dzieci żydowskie z getta warszawskiego; 2012: wybitne uczone prof. dr hab. Maria Janion oraz dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, prof. UJ; 2013: Bogdan Zdrójewski, były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy; 2014: Małgorzata Niezabitowska, autorka i dziennikarka; Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”; 2015: Krzysztof Czyżewski, dyrektor Fundacji Pogranicze; ś.p. dr Jan Kulczyk, znamienity darczyńca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; 2016: prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska, profesor literatury żydowskiej i jidysz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; Maria Piechotkowa, znana architektka i badaczka polskiej architektury synagogalnej; 2017: Stefan Wilkanowicz, autor, redaktor, pedagog i działacz katolicki; Bogdan Białek, założyciel Stowarzyszenia, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego; 2018: Norman Conard, amerykański pedagog, który zwrócił uwagę świata na Irenę Sendlerową; Ola Bilińska, badaczka kultury jidysz i muzyk oraz Norman Conard, pedagog, który przedstawił historię Ireny Sendlerowej opinii publicznej (2018). Zuzanna Radzik, uczona i działaczka w dziedzinie stosunków katolicko-żydowskich oraz Adam Bartosz, etnograf i muzeolog (2019).

Kategorie powiązane z wpisem

Ostatnio dodane
Wpisy katalogowe Podkategorie