Co to jest linia produkcyjna?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Co to jest linia produkcyjna?
2017-08-14
Zapewne o linii produkcyjnej słyszał praktycznie każdy z Państwa, ale najprawdopodobniej nie każdy wie o czym tak naprawdę jest mowa. Najwyższa pora, aby wszystko stało się jasne, prawda?

O czym mowa?

Bez zbędnego przedłużania czas powiedzieć o czym mowa. Tak więc linia produkcyjna to zespół stanowisk pracy, który został ugrupowany według kolejności technologicznej. Warto podkreślić, że na linii produkcyjnej łączenie części w produkt przebiega szybciej niż wtedy, kiedy mowa o produkcji rzemieślniczej. W końcu nie bez podstawy linie produkcyjne stanowią podstawę produkcji masowej. Jeżeli zastanawiacie się nad tym od czego zależy ilość stanowisk w linii produkcyjnej - odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wszystko zależy od potrzeb, jak i wytwarzanego detalu lub zespołu. Warto pamiętać, że linia produkcyjna powinna zawierać trzy podstawowe kwestie:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

·         jakość

·         wydajność

·         bezpieczeństwo

Rozszerzanie każdego z tych punktów raczej nie jest potrzebne, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, o czym mowa.

Pozostałe informacje

Teraz powiemy sobie co nieco na temat pozostałych informacji mających związek z linią produkcyjną. Taki miszmasz, wszystkiego po trochu. Zaczniemy może od historii. Za wynalezienie i zastosowanie linii produkcyjnej odpowiada koncern Ford'a. Model T to pierwsze seryjnie produkowane auto na świecie. Czasami zdarzało się nawet, że model auta był gotowy w 93 minuty. Sytuacja wyglądała tak, że robotnicy stali przy taśmie montażowej i była odpowiedzialność za każdą czynność.

Kolejną rzeczą na jaką powinno się zwrócić uwagę jest to jakie mamy typy produkcji. Oto, jakie typy produkcji jesteśmy wstanie wyróżnić:

·         produkcja jednostkowa

·         produkcja małoseryjna

·         produkcja seryjna

·         produkcja masowa

·         produkcja ciągła

Przydałoby się do tego jeszcze kilka słów wyjaśnień, prawda? Tak więc zacznijmy po kolei czyli od produkcji jednostkowej. Produkcja jednostkowa to jak sama nazwa wskazuje - produkcja, podczas której doszło do wytworzenia pojedynczego produktu. Podczas produkcji małostkowej mamy kilka podobnych do siebie produktów. Produkcja seryjna jak nie trudno się domyślić jest tym samym co produkcja małoseryjna tylko mówimy o większej ilości produktów. Produkcja masowa to produkcja w czasie, której wytwarzanych jest dużo identycznych produktów. Jeżeli chodzi o produkcję ciągłą to mówimy o produkcji, która ma miejsce nieustannie - świetnym przykładem jest produkcja papieru.

Skoro opisaliśmy sobie typy produkcji to warto jeszcze dodać rodzaje linii produkcyjnych z jakimi mamy do czynienia. Jeśli dokonamy podziału według branż linie te będą przedstawiać się tak:

·         przemysł spożywczy

·         przemysł motoryzacyjny

·         przemysł elektroniczny

·         przemysł maszynowy

Jeżeli skupimy się na celu to podział linii produkcyjnych będzie przedstawiać się inaczej:

·         transport bliski

·         produkcja wytwarzania i obróbki detali z zastosowaniem różnych technologii

·         montaż zespołów z detali, dla pakowania materiałów lub detali

W ten sposób pokrótce powiedzieliśmy na temat wszystkiego, co najważniejsze. Jeśli przed przeczytaniem tekstu nie wiedzieliście czym jest linia produkcyjna to teraz może nie jesteście ekspertami w temacie, ale na pewno wiecie sporo - poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć wiedzę na własną rękę (można nawet powiedzieć, że to wskazane).

Artykuł powstał przy współpracy z  http://przenoszeniemaszyn.com.pl/

Nadesłał:

Atum222

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl