Dokumenty prawne sporządzane u notariusza


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2017-09-22
Nie ma lepszego miejsca do sporządzania ważnych dokumentów i to w zgodzie z prawem niż kancelaria notarialna. Notariusz jest prawnikiem i zawodem zaufania publicznego, świadczącym pomoc prawną poprzez sporządzanie dokumentów prawnych. Zapoznajmy się bliżej z czym warto udać się do notariusza.

Multum zawodów prawniczych

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Prawnicy zajmują się naukowo i zawodowo prawem, jednak istnieje wiele specjalizacji prawniczych, jak na przykład sędzia, mediator, prokurator, adwokat, czy notariusz. Tak oto sędzia zajmuje się orzekaniem wyroków, mediator zajmuje się toczeniem mediacji między stronami, a prokurator zajmuje się wnoszeniem aktów oskarżenia i udowadnianiem ich słuszności. Ponadto istnieje adwokat, który świadczy pomoc prawną, a także notariusz, który świadczy pomoc prawną głównie przez sporządzanie dokumentów nabierających moc prawną.

Czynności wykonywane przez notariusza

Notariusz wykonuje szereg ważnych czynności. Na pierwszym miejscu wymienia się sporządzanie aktów notarialnych, czyli jakichś dokumentów, które nabierają właściwej mocy prawnej. Na drugim miejscu wymienia się z kolei między innymi: sporządzanie poświadczeń, sporządzanie protokołów, sporządzanie oświadczeń, doręczanie oświadczeń, sporządzanie protokołów, sporządzanie protestów, sporządzanie weksli i czeków, przechowywanie pieniędzy i  papierów wartościowych, przechowywanie dokumentów, sporządzanie projektów aktów, sporządzanie wszelkiego rodzaju dokumentów o mocy prawnej. Dokumentem, który najczęściej sporządza się w kancelarii notarialnej okazuje się testament.

Testament – u notariusza czy niekoniecznie?!

Testament to ostatnia wola spadkodawcy rozdzielającego swój majątek na spadkobierców. Aby nabrał mocy prawnej, powinien zostać właściwie sporządzony. Wylicza się kilka rodzajów testamentów, między innymi: pisemny holograficzny,  pisemny alograficzny, pisemny notarialny oraz mówiony. Testament pisemny holograficzny sporządza pisemnie sam spadkodawca. Testament pisemny alograficzny sporządza pisemnie świadek na podstawie słów spadkodawcy. Testament pisemny notarialny zostaje sporządzony u notariusza na polecenie spadkodawcy. Testament mówiony sporządza ustnie spadkodawca, aczkolwiek spisuje go świadek do roku czasu jego wypowiedzenia. Tak więc chcąc sporządzić testament niekoniecznie trzeba udać się do notariusza, aczkolwiek warto. Testament pisemny notarialny najciężej obalić i najłatwiej uprawomocnić ze względu na najmniej nieporozumień. Inne testamenty trafiają zazwyczaj przed trybunał sądowy i rozstrzyga się ich prawomocność.

Kiedy udać się do notariusza

Do notariusza przeważnie trzeba się udać, gdy chce się zasięgnąć pomocy prawnej lub gdy chce się sporządzić jakiś dokument, jak właśnie powyżej przedstawiony testament. Notariusz prawi, że sporządzony dokument nabierze mocy prawnej. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach unikniemy wizyt przed sądem, a jeśli nawet nie uda nam się tego uniknąć, to prawo stanie po naszej stronie.

Źródło: Notariusz Derkowska 

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl