Pierwsza rozprawa rozwodowa – to musisz wiedzieć!


Pierwsza rozprawa rozwodowa – to musisz wiedzieć!
2018-06-26
Rozwód to dla każdego z nas ogromny stres i wyzwanie, z którym nie poradzilibyśmy sobie bez wsparcia doświadczonego adwokata od spraw rozwodowych. Warto jednak z wyprzedzenie przeanalizować możliwy przebieg pierwszej rozprawy, gdyż może to nieco złagodzić nerwy, a my nie damy ponieść się emocjom.

Czego powinieneś się spodziewać w trakcie swojej pierwszej rozprawy rozwodowej?

 

Pierwsza rozprawa rozwodowa – jak się przygotować?

Aby nie potęgować stresu, absolutnie odpuść sobie bycie w sądzie z dużym wyprzedzeniem. Stanie pod salą sądową i bezczynne czekanie na rychłe spotkanie z drugą stroną wykończy Cię nerwowo jeszcze zanim w ogóle rozprawa się rozpocznie.

Wszelkich niezbędnych ustaleń dokonaj ze swoim adwokatem od rozwodów wcześniej, a na miejscu spotkajcie się dosłownie kilka chwil przed rozpoczęciem rozprawy. Oczywiście nie wolno też przeginać w drugą stronę – w przypadku rozwodu nie ma mowy o żadnym spóźnieniu! Dla świętego spokoju wyłącz też telefon i upewnij się, czy masz przy sobie dowód osobisty.

 

 

Początek rozprawy – przygotuj się ze swoim prawnikiem rozwodowym

Jak zapewne poinformował Cię już Twój adwokat, rozwody odbywają się bez udziału publiczności. Jedyny wyjątek stanowią tzw. mężowie zaufania, czyli bliskie Ci osoby, które możesz powołać na czas rozprawy – są oni jednak wyłącznie biernymi obserwatorami wydarzeń.

 

Na początku rozprawy padną pytania, mające na celu ustalenie czy i od jak dawna małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego oraz jaka jest sytuacja dzieci. Każdy prawnik rozwodowy pomoże Ci się do nich przygotować, a także dobrze uargumentować tezę, że tego małżeństwa nie da się już uratować.

 

Przesłuchanie świadków na rozprawie rozwodowej

 

Doświadczony adwokat od rozwodów zwykle uprzedza swoich klientów, że jako pierwsi przesłuchiwani są świadkowie – dopiero po nich przychodzi pora na małżonków. Kolejność nie jest jednak losowa. Najpierw przesłuchane zostaną osoby wskazane przez osobę wnoszącą o rozwód, a potem przez pozwaną.

 

Skuteczny adwokat powinien Cię również uprzedzić, że nie musi się to stać koniecznie na pierwszej rozprawie – organizacja zależy wyłącznie od sądu i przesłuchiwanie świadków może zostać przesunięte na następne spotkania.

 

Wyrok na rozprawie rozwodowej

 

Każdy adwokat od spraw rozwodowych powinien przygotować Cię również na to, że wyroku wcale nie musisz usłyszeć od razu – może on co prawda zapaść na ostatniej rozprawie, jednak równie dobrze sąd może odroczyć wydanie go o całe dwa tygodnie.

 

Formalnie rzecz biorąc nie ma obowiązku, byś był obecny na jego publikacji, jednak jeśli opuścisz ogłoszenie decyzji, pamiętaj, że nie dostaniesz stosownej informacji listownie do domu ani w żaden inny sposób – musisz osobiście ustalić szczegóły wyroku.

 

Opieka nad dziećmi a rozprawa rozwodowa

 

Jak z własnego doświadczenia dobrze wie każdy adwokat, rozwody często bywają nieprzyjemne, a kartą przetargową stają się własne dzieci. Aby uniknąć toczenia o nie boju na sali sądowej – oszczędzić nerwów sobie, a sędziom tego przykrego spektaklu – los dzieci warto ustalić wcześniej, a podczas rozprawy zaprezentować jedynie gotowe, wypracowane za porozumieniem obu stron stanowisko. Zyskamy w ten sposób przychylność sędziego, zaś cały proces ulegnie skróceniu.

 

Innym słabym punktem rozwodów, na który zgodnie wskazują adwokaci od spraw rozwodowych, jest brak zaufanie rozwodników wobec swoich pełnomocników. Nie są z nimi szczerzy i nie chcą ujawniać rozmaitych rodzinnych sekretów, a adwokaci niejednokrotnie są przez to zaskakiwani już bezpośrednio na sali sądowej, przez drugą stronę.

 

To dla Ciebie jedna z najgorszych możliwych sytuacji, więc pamiętaj, że szczerość i zaufanie wobec swojego pełnomocnika jest w Twoim własnym interesie.

 

Jak sam widzisz, skuteczny adwokat odgrywa ogromne znacznie w trakcie sprawy rozwodowej. Ci najlepsi wykazują się nie tylko perfekcyjną znajomością kruczków prawnych, lecz również ogromną empatią oraz zrozumieniem, zwłaszcza jeżeli sprawa dotyczy również dzieci. Twój pełnomocnik dobrze przygotuje Cię do pierwszej – i każdej następnej – rozprawy i uprzedzi o wszelkich możliwych komplikacjach.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl