Rozliczasz się samodzielnie? O tym warto pamiętać!


Rozliczasz się samodzielnie? O tym warto pamiętać!
2018-06-26
Samodzielne rozliczanie się daje nam szereg korzyści – pozwala zachować pełną kontrolę nad przychodami i wydatkami, a także zaoszczędzić opłatę, którą musielibyśmy uiścić w biurze rachunkowym.

Polski system podatkowy to jednak skomplikowana machina, która potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych przedsiębiorców. O czym pamiętać, rozliczając się samodzielnie?

 

Zeznanie podatkowe – jak zrobić to samemu?

Prowadzenie własnej księgowości daje nam dogłębną wiedzę na temat naszych finansów i niemałą satysfakcję. Gdy przychodzi jednak pora złożenia oświadczenia podatkowego, część z nas zwraca się z prośbą o pomoc do biura rachunkowego.

Niepotrzebnie! Rewolucja, jaką przeszedł system podatkowy sprawiła, że bez trudu możemy zrobić to samodzielnie. Nasza pierwsza rada – zrezygnuj z tradycyjnej, papierowej metody, gdyż to właśnie tam jest największe ryzyko popełnienia błędu, nawet tego matematycznego, podczas dokonywania obliczeń.

 

W Internecie dostępnych jest wiele aplikacji i programów, które pozwalają zrobić to w pełni bezboleśnie. Intuicyjny interfejs bezpieczenie przeprowadzi Cię przez cały proces, umożliwiając na koniec złożenie oświadczenie lub zapisanie go na później. Jeśli nie ufasz nieznanym dostawcom takiego oprogramowania, skorzystaj z tego umieszczonego na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

 

Kto powinien złożyć zeznanie podatkowe?

 

Osoby, które dopiero wkraczają w dorosłe życie i zastanawiają się, czy ich dochód w ogóle kwalifikuje się do wykazania przed Urzędem Skarbowym, powinny sobie zapamiętać, że podlega temu każdy rodzaj dochodu. Nieważne, czy zostaliśmy zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie czy też o dzieło – każda z tych form oznacza otrzymywanie przychodu.

 

Również wszelkiego rodzaju zasiłki, dotacje, alimenty i stypendia wymagają złożenia oświadczenia podatkowego. Jeśli zatem otrzymałeś środki finansowe z jakiegokolwiek źródła, nie zastanawiaj się – obowiązek podatkowy spoczywa również na Tobie!

 

O co pytać księgową przed złożeniem zeznania podatkowego?

 

W okresie podatkowym każda księgowa ma ręce pełne roboty, a ogromna część zapytań wynika z niewiedzy podatników. Jeśli zatem nie chcesz w ostatniej chwili trafić do kolejki petentów pragnących skorzystać z usług księgowych, zainteresuj się tematem z wyprzedzeniem! Tematem szczególnie wartym uwagi są ulgi podatkowe, gdyż wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia części z nich!

Ulga na Internet, dla krwiodawców czy na badania i rozwój to tylko część dostępnych upustów. Większości z nas brakuje jednak kwalifikacji i wiedzy, by ocenić, które nas dotyczącą.

W biurze rachunkowym możesz skorzystać z opcji konsultacji i otrzymać informację, jakie ulgi Ci przysługują oraz – co szczególnie kluczowe dla osób rozliczających się samodzielnie – jakimi zaświadczeniami należy je udokumentować. Księgowość bywa skomplikowana, a korzystanie z porady doświadczonej księgowej to nie powód do wstydu!

 

Zeznanie podatkowe po terminie – co zrobić?

 

Z profesjonalnych usług księgowych powinny skorzystać osoby, które przekroczyły termin składania zeznań podatkowych. Oczywiście zdecydowanie lepiej trzymać się narzuconych przez Urząd Skarbowy widełek czasowych, jednak mały poślizg to jeszcze nie powód do paniki. Każda księgowa co roku spotyka się z dziesiątkami takich przypadków i doskonale wie, złożenia jakich oświadczeń wymaga taka sytuacja.

 

Osobie, która nie rozliczyła się z Urzędem Skarbowym w terminie grozi co prawda odpowiedzialność karna (głównie grzywna), ale możemy się przed nią uratować… deklarując czynny żal. Jest to tak naprawdę uprzedzenie organu podatkowego o tym, że Twoje zeznanie podatkowe nie zostało złożone w terminie, zanim ów organ zorientuje się samodzielnie. Aby jednak nie popełnić żadnego błędu i ustrzec się grzywny, lepiej skorzystać z usług doświadczonej księgowej.

 

Nawet jeżeli Twój pierwszy raz z samodzielnym rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym nie przebiegł idealnie po Twojej myśli, nie zrażaj się! Nabyta wiedza z pewnością nie pójdzie na marne, a zgromadzone doświadczenie sprawi, że każdy kolejny rok będzie coraz prostszy. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości możesz rozwiać w biurze rachunkowym lub u doświadczonej księgowej – i warto korzystać z tej możliwości.

 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl