Sprawa rozwodowa - co jeśli przegrasz?


Sprawa rozwodowa - co jeśli przegrasz?
2018-07-25
Z całą pewnością rozwód nie należy do wydarzeń przyjemnych. Towarzyszą mu stres i negatywne emocje. Ludzie, którzy kiedyś byli sobie bliscy, nagle stają się wobec siebie obojętni. Do rozwodu dochodzi na żądanie obojga, jak również jednego z małżonków.

Każdego roku dochodzi do wielu spraw rozwodowych. Według niektórych danych w 2015r. było ich aż 67,3 tys. Jakie są zatem najczęstsze powody rozwodów? Wśród najpopularniejszych znalazły się: zdrada, niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu czy problemy finansowe.

Rozwód

Powszechnie przyjmuje się, że istnieją dwa rodzaje rozwodów:

  • Bez orzekania winy, czyli za porozumieniem stron. W takiej sytuacji oboje z małżonków biorą na siebie odpowiedzialność za rozpad ich małżeństwa.

  • Rozwód z orzekaniem o winie – małżeństwo rozpadło się z winy jednego z małżonków. W takim przypadku osoba ta może zostać pociągnięta do odpowiedzialności w formie finansowej – alimentów.

Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

Pozew należy wnieść do sądu okręgowego, w którego obrębie mieszkają małżonkowie, ale w przypadku, kiedy każde z nich zamieszkuje różne miejsca – wtedy należy wybrać sąd okręgowy, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkana pozwanej osoby.

Czy sąd może nie udzielić rozwodu?

Owszem. Dzieje się tak w następujących przypadkach:

  • Jeżeli wskutek rozpadu związku miałyby ucierpieć dzieci małżonków,

  • W momencie, kiedy jedno z małżonków jest ciężko chore i nie ma osoby, która mogłaby się nim zaopiekować.

Adwokat rozwody – gdzie szukać?

Adwokat od spraw rozwodowych to z całą pewnością odpowiednia osoba, która pomoże nam, w tym trudnym czasie, uporządkować wszystkie sprawy finansowe, majątkowe. Skuteczny adwokat stara się zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług, ale przede wszystkim nam pomóc. Szukając odpowiedniego prawnika rozwodowego ważne, aby wybrać takiego, który posiada doświadczenie zawodowe.

Ponadto dobrze, aby posiadał specjalizację z jakiejś dziedziny, np. z zakresu: prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych czy też prawa rodzinnego: kwestie dotyczące podziału majątku po rozwodzie, alimenty, jak również – szeroko pojęte doradztwo prawne w tym zakresie.

Należy uwzględnić fakt, że każda rozprawa sądowa jest inna, dlatego koniecznie trzeba umówić się na konsultacje w kancelarii ze swoim adwokatem w celu wypracowania i uzgodnienia odpowiedniej taktyki i strategii, które będą najodpowiedniejsze właśnie w tej konkretnej sprawie.

Ważna rola adwokata

Adwokat od rozwodów to przedstawiciel małżonka, który zajmuje się przedstawieniem argumentacji sądowi. Dąży do rozstrzygnięcia sprawy, które będzie korzystne dla jego klienta, dlatego warto wcześniej uzgodnić właściwą strategię, która okaże się skuteczna i zebrać materiał dowodowy, który prawdopodobnie zwiększy możliwości naszej wygranej. Co może być materiałem dowodowym?

Przede wszystkim zeznania świadków. To one mają kluczowe znaczenie. Powoli odchodzi się od dowodów z dokumentów, nagrań czy zdjęć. Jak zdobyć skuteczny materiał dowodowy, nie naruszając przy tym przepisów prawa?

Na to pytanie z pewnością odpowie nam skuteczny adwokat. Prawnik rozwodowy oprócz pomocy w wygraniu sprawy, powinien wykazywać się: empatią, zrozumieniem i zapewnić komfort psychiczny swojemu klientowi.

Co jeśli przegram?

Decydując się na sprawę w sądzie, warto mieć na uwadze, że niestety – możemy przegrać. Co w takiej sytuacji? Zasada mówiąca o postępowaniach cywilnych, rodzinnych mówi wyraźnie o tym, że to strona, która przegrała sprawę, jest zobowiązana do tego, aby zwrócić swojemu ‘przeciwnikowi’ wszelkie koszty procesu. Co zalicza się do tych kosztów?

Przede wszystkim: zwrot kosztów pełnomocnika oraz zwrot opłaty sądowej. Jeżeli chodzi o koszty adwokata, wysokość stawki, jaką należy zapłacić, wynika nie z wynagrodzenia, jakie otrzymał, ale ze specjalnego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Jak wyglądają kwestie związane z podziałem majątku?

Powszechnie przyjmuje się, że ta osoba, która składa wniosek o podział majątku, zobligowana jest do dokonania wpłaty sądowej. Wynosi ona 1000 zł. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do podziału majątku, pobiera się od nich opłatę w wysokości 300 zł. Co w przypadku, kiedy ich zdania są podzielone? W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie specjalisty – biegłego sądowego, który wyceni majątek byłych małżonków.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl