Firma » Biznes

Współpraca z kontrahentem zza granicy. O tym musisz pamiętać!

Współpraca z kontrahentem zza granicy. O tym musisz pamiętać!
Zobacz więcej zdjęć »
Prowadzenie własnej firmy jest ogromnym wyzwaniem. Własny biznes nie polega jedynie na zatrudnianiu ludzi czy wypłacaniu wynagrodzeń. Rozwój przedsiębiorstwa związany jest także z budowaniem nowych relacji biznesowych. Poszukujemy nowych kontrahentów nie tylko w Polsce, ale również za jej granicami.
O czym należy pamiętać w takim przypadku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Zweryfikuj, z kim zamierzasz rozpocząć współpracę

Najważniejszym elementem w budowaniu współpracy jest bezpieczeństwo. Dobrze jest wiedzieć, z kim konkretnie będziemy prowadzić nasze interesy. Pytania, jakie zadają sobie przedsiębiorcy to: czy nowy kontrahent jest wiarygodny finansowo i czy będzie płacił w terminie? Warto je sobie zadać przed podpisaniem umowy. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci wyłudzenia towaru lub usług. Jak sprawdzić kontrahenta? Warto skorzystać z ogólnodostępnych baz i sprawdzić m.in. rok założenia firmy, dane wspólników, wysokość kapitału zakładowego czy też sprawozdania finansowe. Dodatkowo dobrze jest zweryfikować wszelkie wiadomości o prowadzonych postępowaniach windykacyjnych, ugodowych i upadłościowych. Do takie weryfikacji najprawdopodobniej będziesz potrzebował numeru TIN przedsiębiorstwa.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Zadbaj o odpowiednią umowę

Decydując się na rozpoczęcie każdej współpracy, z całą pewnością należy zadbać o spisanie dokładnej i szczegółowej umowy. Odpowiednia konstrukcja i precyzyjnie określone paragrafy zabezpieczą interesy przedsiębiorstwa. Trzeba pamiętać, aby w takim dokumencie pojawiły się elementy takie jak przedmiot kontraktu, terminy realizacji poszczególnych etapów oraz wysokość wynagrodzenia. Jednocześnie dobrze jest określić sposób raportowania wykonanej pracy. Dzięki temu można uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień.

W dzisiejszych czasach warto także zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem. Niestety przypadki oszustw nadal się zdarzają. Dotyczy to także współpracy międzynarodowej. Dobrym rozwiązaniem jest wskazanie kar umownych oraz określenie sytuacji, w których będzie można rozwiązać współpracę bez konsekwencji. Oczywiście nie można zapomnieć o uwzględnieniu sytuacji losowych, nieprzewidzianych trudności czy też nadzwyczajnych przypadków. To dodatkowe zabezpieczenie dla obu stron umowy.



Pamiętaj o wyborze języka

Najczęściej wybieranym językiem podpisania umowy z zagranicznym kontrahentem jest angielski. Warto jednak za każdym razem sporządzić dwie wersje językowe. To bardzo pomocne rozwiązanie, które może okazać się przydatne w przypadku roszczenia praw przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Oczywiście podczas podpisywania takiej umowy należy wskazać tak zwaną wersję wiążącą. Będzie ona znacząca w przypadku ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych.



Zadbaj o ustalenie prawa właściwego

Spisanie umowy w rodzimym języku nie jest wystarczające, aby w razie ewentualnych problemów złożyć wniosek do polskiego sądu. Bardzo często taki dokument może podlegać przepisom obowiązującym w innym kraju. Z całą pewnością trzeba na to zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu. Najlepszą opcją będzie dodanie oddzielnego paragrafu, który w jasny sposób określi właściwe dla umowy prawo. Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wskazanie prawa polskiego, co może być nieatrakcyjne dla kontrahenta. W razie takich obiekcji z drugiej strony warto wynegocjować polski arbitraż. To rozwiązanie umożliwi tańsze i szybsze rozwiązywanie sporów.



Ustal walutę transakcji

W przypadku, w którym umowa podlega prawu polskiemu, obowiązującą będzie również polska ustawa. Oznacza to, że jeśli przedmiotem kontraktu jest obca waluta, to sama zapłata może być wykonana w polskich złotych. Wartość przeliczana jest zgodnie ze średnim kursem Narodowego Banku Polskiego (NBP). Co ciekawe, na stronie NBP każdego dnia widnieją dwie różne wartości. Jedna dotyczy daty aktualnej, a druga przypisana jest do dnia poprzedniego. To może rodzić różne nieporozumienia. Właśnie dlatego warto pomyśleć o jeszcze jednym zapisie w umowie, który rozwiąże taki problem.

Decydując się na międzynarodową współpracę, z całą pewnością najważniejszym elementem będzie sprawdzenie potencjalnego kontrahenta. Warto na to poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Dzięki temu w łatwy sposób można uniknąć wszelkich niebezpieczeństw i nieprzyjemności. Dodatkowo sporządzenie umowy warto powierzyć prawnikowi, który zrobi to z należytą dokładnością, a ty będziesz mógł w tym czasie zająć się po prostu rozwojem firmy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »