Centrum Usług Publicznych w Opolu wypełnione rozwiązaniami Aluprof
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Nowoczesne, funkcjonalne i wpisujące się w trendy urbanistyki.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Jak stworzyć atrakcyjną przestrzeń publiczną, która będzie zachwycała funkcjonalnością i oryginalnym designem, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo jej użytkownikom? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Opolu, a dokładnie w tamtejszym Centrum Usług Publicznych. W obiekcie, który jest obecnie jednym z najnowocześniejszych w tej części Polski, wykorzystane zostały liczne rozwiązania Aluprof.
Urząd przyjazny mieszkańcom
Opolskie Centrum Usług Publicznych, zaprojektowane przez pracownię Heinle, Wischer und Partner Architekci, składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni prawie 15 tysięcy m2. Inwestycja powstała z myślą o spełnieniu najnowszych trendów w tworzeniu miejskiej przestrzeni – jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, którzy w jednym miejscu będą mogli załatwić wiele spraw urzędowych, niezależnie od wydziału czy odpowiadającej za nie jednostki. Tym samym obiekt niweluje natężenie ruchu samochodowego w centrum, co przekłada się na ograniczenie zanieczyszczeń w powietrzu czy też hałasu generowanego przez pojazdy. Na komfort użytkowania wpływają też zastosowane tu technologie. Na 11 tysiącach m2 przestrzeni użytkowej zainstalowano m.in. nowoczesne systemy klimatyzacji i wentylacji (umożliwiające także nawilżanie powietrza) oraz liczne rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną czy komfort akustyczny. Ponadto, z myślą o niedosłyszących, zdecydowano się wykorzystać m.in. systemy głośnomówiące czy pętle indukcyjne, które wspierają działanie aparatów słuchowych. Warto też zaznaczyć, że budynek powstał na terenie, gdzie niegdyś funkcjonowała bocznica kolejowa oraz fabryka części samochodowych. Dziś jest to miejsce usługowe w centrum miasta, które służy ludziom, a nie produkcji. By korzystanie z tej przestrzeni było jeszcze przyjemniejsze, obiekt otaczają zarówno drzewa, jak i niska zieleń, a na dachu, w specjalnie przygotowanych dla nich ulach, zamieszkały pszczoły.
Efektowna elewacja dzięki systemom Aluprof
Petentów zmierzających do opolskiego Centrum Usług Publicznych wita widok lustrzanych fasad. Do ich stworzenia wykorzystano ścianę osłonową słupowo-ryglową MB-SR50N Aluprof. Rozwiązanie powstało z myślą o konstrukcji lekkich ścian osłonowych – płaskich typu zawieszanego i wypełniającego, jednak sprawdza się nie tylko przy realizacji fasad, ale także innych elementów, jak dachy czy świetliki. Efekt lustra, z którym skojarzenia budzi CUP, to zasługa specjalnego kształtu słupów i rygli, który pozwala budować fasady z wąskimi liniami podziału. Duży zakres profili słupów i rygli oraz specjalne akcesoria i łączniki umożliwiają ponadto tworzenie wielkogabarytowych, wytrzymałych modułów o wadze nawet 1100 kg. Biorąc pod uwagę fakt, że system jest dość elastyczny także w kwestii projektowania punktów mocowania, otrzymujemy zestaw cech, które dają projektantom szerokie pole dla realizowania swoich wizji. Lustrzana fasada to jednak nie jedyny element, który wyróżnia wizualnie bryłę obiektu. Uwagę przyciągają również lamelowane ściany boczne. Ten zabieg także był możliwy dzięki współpracy z Aluprof, jednak w tym przypadku konieczne było zaprojektowanie i stworzenie rozwiązania dla tej konkretnej inwestycji. To z resztą nie pierwszy raz, gdy firma wychodzi naprzeciw potrzebom swoich partnerów i opracowuje konstrukcje specjalnie dla danej budowy. W tej realizacji projektanci Aluprof stworzyli dwa rodzaje słupów obiektowych – do lameli betonowych (z przekrojem profilu 50x150 mm) oraz do lameli szklanych (z profilem o przekroju 160x150mm).
Okna, których nie widać
Do stworzenia okien odchylno-wysuwanych wykorzystano system MB-SR50N OW, który pozostaje kompatybilny z pozostałymi rozwiązaniami producenta, umożliwiając konstruowanie wielogabarytowych przeszkleń. System ten jest dostępny w portfolio Aluprof w dwóch wariantach. Pierwszy oparty jest na widocznej listwie zewnętrznej, która podkreśla obrys okna. Drugi to rozwiązanie do fasad, w których chcemy uzyskać efekt jednolitej ściany z wąskimi liniami podziału. Stosuje się tu technologię klejenia strukturalnego szyby zewnętrznej do ramy aluminiowej za pomocą silikonu konstrukcyjnego. Dzięki temu można uzyskać bezramową konstrukcję, która sprawia, że okno pozostaje ukryte i nie zaburza wyglądu fasady.
Z myślą o energooszczędności
W Centrum Usług Publicznych w Opolu nie brakuje też rozwiązań zwiększających energooszczędność obiektu. Jednym z nich są okna i drzwi w systemie MB-86SI Aluprof wyróżniające się doskonałą izolacyjnością termiczną. Ich szczelność zwiększają dodatkowa przegroda w strefie izolacji profili i dwukomponentowa uszczelka centralna. MB-86SI wyróżnia się także dużym zakresem kształtowników pozwalających uzyskać określoną estetykę i wytrzymałość, a dodatkowo profile umożliwiają stosowanie różnych okuć (również zawiasów ukrytych). To jednak nie jedyny aspekt, w którym to rozwiązanie daje wiele możliwości kreatywnym projektantom. Na uwagę zasługuje również szeroki zakres szklenia, dzięki któremu można zastosować wszystkie spotykane typy szyb, w tym dwukomorowe, akustyczne czy antywłamaniowe.
Atrakcyjny design w parze z funkcjonalnością
Zastosowane w budynkach rozwiązania elewacyjne Aluprof uzupełnia ściana słupowo-ryglowa przeciwpożarowa MB-SR50N EI, którą wyróżnia odporność ogniowa w klasach EI30 lub EI60. Tym samym świetnie sprawdza się w tworzeniu zabudowy, która ma być wykorzystywana w strefach pożarowych i zapewniać odpowiednie warunki dla ewakuacji osób. W Centrum Usług Publicznych w Opolu pracuje kilkaset urzędników. Do tego należy doliczyć dużą liczbę petentów i gości obiektu. W takich przestrzeniach każdy element odpowiadający za bezpieczeństwo jest niezwykle ważny, dlatego powinno wykorzystywać się produkty najwyższej klasy. Wspomniana fasada Aluprof jest w stanie zatrzymać ogień przed dalszym rozprzestrzenianiem się na co najmniej 60 minut, co ułatwia bezpieczne wyprowadzenie osób w sytuacji zagrożenia. Istotne jest, że rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo zostały tu zastosowane bez szkody dla designu. Dzięki temu widok fasady przeciwpożarowej nie odbiega od reszty elewacji. Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość łączenia ścian pod kątem do 7,5° na stronę lub wybudowania fasady odchylonej od pionu o nawet 10°. Ten system pozwala także na realizację przeszkleń dachowych. Tu kąt pochylenia może wynosić do 80°.
Z myślą o bezpieczeństwie pożarowym
Oprócz wspomnianej już ściany słupowo-ryglowej MB-SR50N EI na liście zastosowanych w Centrum Usług Publicznych w Opolu produktów Aluprof znajdują się jeszcze dwa inne rozwiązania o ponadprzeciętnych właściwościach przeciwpożarowych. Pierwsze to MB-60E EI, służący do wykonywania przeszklonych drzwi i przegród. Wyposażony jest on w profile aluminiowe z przekładką termiczną oraz elementy izolacji ogniowej zamontowane w wewnętrznych komorach profili. Ich skuteczność wzmacniają taśmy pęczniejące, które pod wpływem wysokiej temperatury zwiększają swoją objętość stając się trudną do pokonania przeszkodą dla rozprzestrzeniającego się pożaru. Ważną cechą systemu, która również ma ogromne znaczenie podczas wystąpienia zagrożenia, jest sposób montowania szyb. Są one mocowane od strony wewnętrznej i zabezpieczone przed wypadnięciem na skutek płomieni. Drugim rozwiązaniem są przegrody MB-78EI. Tu też wykorzystano komory wewnętrzne profili oraz przestrzenie izolacyjne między profilami do wprowadzenia elementów izolacji ogniowej. Dodatkową zaletą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna (od 1,60 W/( m2K)) oraz akustyczna (do 40 dB). Oba systemy umożliwiają tworzenie drzwi o szerokich skrzydłach, co w przypadku takich obiektów jak CUP w Opolu wpływa nie tylko na codzienny komfort pracowników i petentów, ale też zwiększa ich bezpieczeństwo w razie wystąpienia pożaru i konieczności przeprowadzenia ewakuacji.
Aluprof
press box
Wasze komentarze (0):
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl