Faktoring w walce z dłużnikami


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Faktoring w walce z dłużnikami
2024-03-26
Faktoring jawny w praktyce. Czy to naprawdę skuteczna metoda na dłużnika?

Zalegające faktury to istny koszmar przedsiębiorcy w Polsce, ale i za granicą. Dłużnicy blokują płynność finansową. Powodują uszczerbek na reputacji firmy. Czy faktoring jawny może temu zaradzić? W naszym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Zasady cesji wierzytelności

Od wielu lat przedsiębiorcom przysługuje prawo do cesji wierzytelności. W największym skrócie chodzi o możliwość przeniesienia uprawnień wierzyciela na inne podmioty. Są to z reguły firmy prywatne, które po prostu przejmują długi i je egzekwują na swoją korzyść. Przedsiębiorca korzystający z takich usług ma więc do dyspozycji coś, co w kręgach biznesowych określane jest jako skuteczny bat na dłużnika. Faktoring jawny jest częścią takich praktyk, aczkolwiek sam w sobie stanowi jedynie usługę finansowania. O jej cenach, między innymi, można przeczytać tutaj: efaktor.com.pl.

Ta dość szczególna umowa cywilnoprawna pozwala w sposób legalny pozbyć się problemu, który w innym wypadku spowodowałby utratę płynności finansowej. Dłużnik nie musi wyrazić na to zgody (pozwala na to niedawna nowelizacja kodeksu cywilnego), a zbywca wierzytelności nie musi go przed takim krokiem ostrzegać. Cesjonariusz, nowy wierzyciel, ma pełne prawa do tego, aby ściągnąć należności wynikające z nieopłaconych faktur oraz ewentualne odsetki. Dłużnik tymczasem musi skonfrontować się z instytucją, której zasoby i moc sprawcza przewyższają zdolności firmy, z jaką pierwotnie zawarł umowę.



Czym jest faktoring jawny?

Faktoring jawny polega na tym, że dłużnik ma świadomość udziału cesjonariusza (faktora). O ile cesję wierzytelności można już przeprowadzić bez zgody kontrahenta, o tyle poinformowanie go o takim kroku uznaje się za dobrą praktykę. W jej efekcie dłużnicy nierzadko zmieniają taktykę i regulują należności tak szybko, jak to możliwe. Zdają sobie bowiem sprawę, że odmowa firmie faktoringowej się na dłuższą metę nie opłaca.

Pierwotny wystawca faktury tym samym wpływa na przyspieszenie płatności. W faktoringu jawnym jednak ma miejsce praktycznie natychmiastowa spłata zaległej faktury. Przy obsłudze zarówno transakcji krajowych, jak i zagranicznych, firma faktoringowa dokonuje przelewu na konto klienta. Tym sposobem może on bez przeszkód kontynuować operacje finansowe przedsiębiorstwa, podczas gdy faktor przechodzi do czynności wobec dłużnika.

Przeciwieństwem faktoringu jawnego jest faktoring cichy. To sytuacja, w której kontrahent nie ma informacji na temat udziału dodatkowych firm. Zwykle korzysta się z takich usług, jeśli chce się z góry zapobiec zatorom finansowym. Innymi słowy, cudze faktury praktycznie od ręki spłaca faktor. Kontrahent nie musi zatem być dłużnikiem i może spłacić należności, powiedzmy, tydzień po otrzymaniu faktury. Jednakże z perspektywy faktoranta (pierwotnego wierzyciela) ten tydzień może być niesłychanie istotny. Faktoring cichy pozwala na utrzymanie płynności finansowej bez ryzyka przerw. Ma to znaczenie choćby w branży budowlanej, gdzie realizacje projektów są ściśle powiązane z warunkami atmosferycznymi.



Wady faktoringu jawnego

Faktoring jawny, co zrozumiałe, nie zawsze jest mile widziany po stronie kontrahentów. Niekiedy i oni mają kłopoty z płynnością finansową, dlatego sami generują zadłużenie. Nie jest to ich wina, aczkolwiek z punktu widzenia prawa taka sytuacja nie zwalnia ich z obowiązku regulacji zobowiązań. Tzw. łańcuch długów stanowi duży problem w polskim biznesie. Faktoring jawny pozwala łatać budżety firm, niemniej zdarza się i tak, że powoduje pogorszenie relacji biznesowych między stronami. Inną kwestią są ceny usług faktoringowych. Zwykle nie są zbyt wygórowane, lecz wiele zależy od warunków umowy. Lektura szczegółów jest więc wskazana za każdym razem, gdy przychodzi pora na faktoring jawny, bądź cichy (jest z reguły droższy).



Co jeszcze warto wiedzieć?

O ile firma faktoringowa może całkowicie przejąć należności, o tyle prawo umożliwia usługi pośrednie. To cesja powiernicza, chociażby, czyli egzekucja zaległych faktur w celu zwrócenia długów oryginalnemu wierzycielowi. Co ciekawe, również wierzytelności zabezpieczone hipoteką i te znacząco przedawnione mogą być przedmiotem umowy z cesjonariuszem.

A co robić w przypadku zakazu cesji wierzytelności? Taka figura prawna jest możliwa poprzez zastrzeżenie w umowie z kontrahentem. Swoboda zawierania umów daje mu bowiem możliwość zabezpieczenia się przed ewentualną cesją, co może mieć formę klauzuli. Wówczas należy uważnie przemyśleć podpisanie takiej umowy. W jej efekcie egzekucja należności za faktury może skończyć się długoletnią batalią w sądzie. Unikanie zakazu należy więc uznać za wyraz zdrowego rozsądku.

Błyskawiczne spłacanie faktur z odroczonym terminem płatności ratuje co roku niejedną polską firmę, mimo że ta usługa ma swoją cenę. Poza tym faktoring jawny stanowi cywilizowaną metodę radzenia sobie z dłużnikami, a jej chicha forma dodatkowo pozwala na zachowanie dyskrecji. Doprawdy trudno o bardziej skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl