Jak efektywnie przygotować się do matury?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak efektywnie przygotować się do matury?
2024-06-10
Matura zbliża się wielkimi krokami, ale pamięć wcale nie przyspiesza? Niestety tradycyjne „wkuwanie” nie jest najlepszym sposobem – bez częstych powtórek po kilku godzinach lub dniach zapamiętane treści wylecą z głowy.

Żeby dobrze przygotować się do egzaminu, warto wziąć pod uwagę kursy maturalne przez internet i korzystać ze sprytnych metod na naukę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Wysoki poziom koncentracji

Konieczność przyswojenia dużej ilości treści z jednego przedmiotu maturalnego może działać na maturzystę deprymująco. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ według badań ludzki mózg zachowuje wysoki poziom skupienia jedynie przez 12 minut. Później zapamiętywanie informacji przychodzi ze znacznie większym trudem. 

Jak zachować koncentrację przez dłuższy czas? Warto zorganizować sobie spokojne miejsce do nauki, w którym nie będzie żadnych rozpraszaczy (szczególnie telefonu i telewizora). Podkład muzyczny to kwestia indywidualna - niektórzy potrzebują całkowitej ciszy, inni wolą, gdy w tle słychać np. Mozarta.

Co sprzyja lepszej koncentracji? Między innymi:

  • tworzenie harmonogramu nauki (listy zadań),

  • przerwy w nauce (można wykorzystać je na posiłek, spacer, krótką drzemkę),

  • zdrowe przekąski (orzechy, bakalie) i dobre nawodnienie organizmu,

  • właściwa ilość snu.Różne metody nauki

Abiturient może uczyć się samodzielnie lub z przyjaciółmi, a także realizować kursy maturalne przez internet. Jednak niezależnie od sposobu nauki, warto zmienić swoje szkolne przyzwyczajenia i zamienić „wkuwanie” na bardziej efektywne techniki. W zapamiętywaniu dat, liczb, nazw własnych czy innych ważnych rzeczy (np. kolejności planet) pomagają metody mnemotechniczne. Z kolei zjawiska (np. w biologii czy chemii) łatwiej zrozumieć i zapamiętać za pomocą map myśli i notatek wizualnych. Niezależnie od metody nauki materiału warto uczyć się naprzemiennie - przykładowo najpierw 45-60 minut nauki chemii, później 10-20 minut przerwy, a następnie 45-60 minut nauki biologii.Co oprócz nauki z książek i zeszytów?

Żeby zdobyć punkty na maturze, trzeba uważnie czytać pytania i udzielać odpowiedzi zgodnych z kluczem. Sama wiedza tutaj nie wystarczy, ponieważ czasami nawet logiczna i zgodna z faktami odpowiedź może okazać się niewystarczająca dla egzaminatora. Dlatego warto wziąć pod uwagę kursy maturalne przez internet, które uczą, jak odpowiadać na pytania zgodnie z wymaganiami egzaminatorów. 

W ramach przygotowań do egzaminu należy również wypełniać arkusze maturalne. Rozwiązując zadania maturalne w domu, warto przestrzegać warunków panujących na prawdziwym egzaminie. Dzięki temu maturzysta uczy się zarządzać czasem i wypełniać zadania samodzielnie, bez szukania pomocy w książkach czy internecie.Kursy przygotowujące do matury

Kursy maturalne przez internet i kursy stacjonarne wyglądają bardzo podobnie. W trakcie kursu abiturient pracuje z materiałem, który jest zgodny z aktualnymi wymaganiami egzaminacyjnymi. Zwykle taki kurs składa się z części teoretycznej w formie wykładów oraz praktycznej, podczas której uczestnicy rozwiązują typowe zadania maturalne. Prowadzący powinien również wytłumaczyć, jak krok po kroku należy rozwiązać dane zadanie. Dzięki temu uczniowie mogą przyswoić sobie dobre praktyki, które pozwalają zaoszczędzić czas na egzaminie oraz ułatwiają udzielanie odpowiedzi „pod klucz”. Ważne jest, aby część teoretyczna była realizowana w sposób ciekawy i zróżnicowany, co ułatwi zapamiętywanie informacji.Dlaczego warto realizować kursy maturalne przez internet?

Pod względem merytorycznym kursy maturalne online nie różnią się od kursów stacjonarnych. Mogą jednak wymagać od ucznia nieco większego zaangażowania, ponieważ niektórym osobom łatwiej skupić się w sali wykładowej niż w domu. Jednak kurs online pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach, a uczestnik może uczyć się z dowolnego miejsca na świecie. 

Ponadto w trakcie kursu uczeń ma nieograniczony dostęp do materiałów dydaktycznych i może w każdej chwili wrócić do zagadnień omawianych na poprzednich wykładach. Co ważne, zajęcia mogą również odbywać się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu uczestnicy mają możliwość brania udziału w dyskusji i zadawania pytań prowadzącemu.

 

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl