Jak wybrać wyjątkowy nagrobek dla bliskiej osoby?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak wybrać wyjątkowy nagrobek dla bliskiej osoby?
2024-04-02
Nagrobki to często po stracie bliskich najważniejsze pamiątki po tych osobach. Sprawdź, jaki nagrobek granitowy wybrać odwiedzając zakład kamieniarski, aby najlepiej uczcić pamięć po bliskiej osobie.

Często nagrobki pojedyncze nikną w nekropoliach, w których mieszczą się tysiące mogił. Dlatego warto przywiązać wagę do wyglądu nagrobka, aby zawsze łatwo znaleźć miejsce spoczynku członka rodziny bądź innej bliskiej osoby. Poznaj możliwości zamówienia autoryzowanych projektów nagrobków, które najlepiej oddadzą pamięć po zmarłej osobie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Nagrobki granitowe dopasowane do potrzeb

Nagrobki mają w naszej kulturze szczególne znaczenie. Mają oznaczać zarówno miejsce spoczynku zmarłego bądź zmarłej, ale jednocześnie dawać wyraz tego, kim była osoba pochowana w tym miejscu. Chociaż wszystkim nam znany jest ogólny wzór nagrobka, wchodząc do zakładu kamieniarskiego warto mieć świadomość, że zarówno pojedyncze, jak i nagrobki podwójne mogą mieć indywidualny projekt nagrobka. W efekcie nagrobki mogą być prawdziwymi dziełami sztuki, które będą oddawać nie tylko pamięć rodziny po bliskiej osobie, ale również w pewien sposób podsumowywać miejsce spoczynku w rzeźbie z kamienia naturalnego.

Na terenie całej Polski można natknąć się na wyjątkowe projekty nagrobków zawarte w określonej symbolice i sztuce. Dotyczy to np. weteranów bądź ofiar wojny, którzy służyli w armii. Wówczas nagrobki mogą mieć związek z tym niezwykle ważnym okresem, upamiętniając np. rolę pilota wojskowego czy po prostu żołnierza. Jak już wspomnieliśmy, w całym kraju można natknąć się na tego rodzaju nagrobki. Warszawa jest tutaj wyjątkowa, upamiętniając chociażby za sprawą produkcji nagrobków walczących w powstaniu warszawskim.Projektowanie nagrobków - jak może wyglądać pomnik?

Osobną kwestią przy wyborze nagrobka dla bliskiej osoby jest legalność wzoru nagrobka. Na cmentarzach całego kraju wykonane z kamienia nagrobki są oczywiście najczęstsze, jednak zdarzają się wyjątki. Kiedy wiemy, że wykonany na życzenie klienta nagrobek będzie spełniał nie tylko indywidualne potrzeby, ale również krajowe i lokalne restrykcje?

W wielu krajach pomniki, a dokładnie materiał wykonania oraz wzór sankcjonowane są przez odgórne przepisy. W Polsce prawa dotyczące wzorów nagrobków regulowane są głównie przez Kodeks Cywilny oraz przepisy lokalne określające zasady funkcjonowania cmentarzy. Zazwyczaj wystarczy zasięgnąć opinii lokalnych kamieniarzy, którzy dobrze orientują się w przepisach oraz np. wymaganiach stawianych przez duchownych. Można też wejść na stronę https://vetromunina.pl/oferta/nagrobki-granitowe/ i wybrać pomnik z oferty zakładu. Generalnie jednak należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • wzory nagrobków chronione prawem autorskim - roszczeń prawnych autorów nie można lekceważyć, ponieważ nagrobki objęte są prawem autorskim a nierzadko klasyfikowane jako dzieła sztuki. Nie można zatem oczekiwać, że zakład stworzy nagrobek identyczny do innego, który wskaże jako inspirację klient.
  • wzory przemysłowe to kolejny przykład na istnienie naśladownictwa, które na podstawie występowania podobieństw może być traktowane jako nielegalne wersje innego nagrobka na cmentarzu. Aby uniknąć nieuchronnej odpowiedzialności karnej warto skupić się na własnych przemyśleniach i inspiracjach, aby stworzyć nagrobek zgodny z preferencjami zmarłej osoby.
  • ograniczenia estetyczne mogą być kolejnym problemem, jeśli chodzi o dowolność. Ważna jest również funkcjonalność, dlatego chociaż drewniane nagrobki mogą wydawać się interesujące i piękne, na nagrobki wybiera się marmur i kamień aby rzeźby były trwałe.


Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl