Notariusz a zawieszenie działalności gospodarczej


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Notariusz a zawieszenie działalności gospodarczej
2018-02-20
Wiele osób wybiera pracę na własny rachunek, jednakże czasami zachodzi konieczność zrobienia czasowej przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej. Możliwe jest oczywiście zawieszanie działalności. Pojawia się jednak pytanie kiedy i jak to zrobić?

Kiedy możliwe jest zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawiesić działalność gospodarczą można z różnych powodów. Czasami firma działa wyłącznie sezonowo, a innym razem przyczyną zawieszenia działalności mogą być problemy zdrowotne czy też po prostu dłuższy wyjazd na wakacje. Niezależnie od powodu, nie ma to żadnego znaczenia dla urzędu. W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej owy fakt po prostu wystarczy zgłosić. Zgoda nie jest potrzebna.

Nie każdy przedsiębiorca może jednak zawiesić działalność gospodarczą. Jeśli zatrudnił on chociażby jednego pracownika na podstawie umowy o pracę, to nie ma możliwości zawieszenia działalności. Inaczej wygląda to natomiast w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy też umowy o dzieło.

Jak zatem zawiesić działalność gospodarczą?

W celu zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest złożenie przez przedsiębiorcę specjalnego wniosku we właściwym urzędzie– CEIDG-1. Wniosek ten można złożyć zarówno osobiście, jak również online czy też w formie analogowej. Decydując się na złożenie wniosku elektronicznie, można zrobić to za pośrednictwem platformy ePUAP lub na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie www, którą prowadzi Ministerstwo Rozwoju. Jest ona dostępna TUTAJ

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na poinformowanie urzędu o zawieszeniu działalności listownie, to konieczne jest to, aby notariusz poświadczył podpis przedsiębiorcy. Następnie dokument poświadczający musi zostać dołączony do wniosku. Inną opcją jest złożenie wniosku przez pełnomocnika, co wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 17 złotych.

Na jaki okres czasu można zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą można zawiesić na okres od trzydziestu dni do aż dwudziestu czterech miesięcy. Jeśli po upływie dwóch lat nie zostanie wznowiona zawieszona działalność, to nastąpi wykreślenie jej z ewidencji. W celu odwieszenia działalności wystarczy wypełnić stosowny formularz.


Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź notariusz-w-poznaniu.pl

Nadesłał:

not24

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl