Poradnik – Jak dobrze oszacować wydatki związane z pokryciem dachowym z blachy trapezowej?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Poradnik – Jak dobrze oszacować wydatki związane z pokryciem dachowym z blachy trapezowej?
2024-11-30
Mierzenie się z kosztami to etap, który zna każdy inwestor. Każdemu z nas zależy, by były one jak najniższe. Skuteczną oraz rozsądną redukcję kosztów przyniesie nam wybór blachy trapezowej na nasze pokrycie dachowe.

Blacha trapezowa to trwałe rozwiązanie, które może pochwalić się również przystępną ceną. Koszty kupna materiału, jak i jego montażu są względnie niskie. Pamiętajmy jednak o tym, że koszty nie kończą się na materiale pokryciowym. W przygotowanym kosztorysie należy uwzględnić m.in. konstrukcję dachu czy obróbki blacharskie. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podczas tworzenia dokładnych szacunków? Podpowiadamy!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Co wchodzi w skład kosztorysu tworzenia pokrycia dachowego z trapezu?

Na kosztorys składa się wiele aspektów. Jedne z nich związane są z samym planowaniem projektu i pomysłem na niego, drugie wiążą się już z samymi pracami. Kwestią otwierającą nasz kosztorys jest decyzja o tym, czy tworzymy pokrycie dachowe od nowa, czy podejmujemy się jego renowacji. W pewnym stopniu zaskakujący może być fakt, że remont pokrycia jest droższym zabiegiem od ułożenia zupełnie nowej połaci. Dzieje się tak, ponieważ prace remontowe wiążą się z utylizacją oraz wywozem starego pokrycia dachowe.

Gdy już wiemy, jak idea nam przyświeca, możemy przejść do tworzenia projektu dachu. Konstrukcja kosztorysu będzie zmieniać się w zależności od stopnia skomplikowania połaci dachowej. Najmniej zapłacimy za prosty dwuspadowy dach. Nieco więcej musimy wydać za dachy bardziej złożone oraz za warianty przewidujące zdobienia w postaci lukarn.

Później przychodzą kwestie związane z warstwą wstępnego krycia dachu. Musimy ocenić, czy decydujemy się na pełne deskowaniu, czy zostajemy przy membranie dachowej. Na szczęście w większości przypadków tańsza membrana zdaje egzamin. Nie inaczej jest w przypadku blachy trapezowej. Wybór membrany paroprzepuszczalnej pozytywnie oddziałuje na ekonomiczność całego procesu powstawania dachu.

Kolejnym etapem, który musi znaleźć się w kosztorysie jest przygotowanie podkonstrukcji dachu. Kosztem w tym przypadku są łaty oraz kontrłaty (wymiar 40x50 mm lub 40x60 mm). Dzięki dobrze dobranym łatom oraz kontrłatom zapewnimy naszemu pokryciu dachowemu wentylację na najwyższym poziomie. Rekomendujemy postawić na elementy podkonstrukcji, które zostały wykonane z zaimpregnowanego drewna.

Jesteśmy coraz bliżej montażu. Kolejna faza kształtowania kosztorysu uwzględnia wybór modelu materiału pokryciowego. W naszym artykule skupimy się tylko i wyłącznie na blasze trapezowej. W przypadku blachy trapezowej o cenie decydują dwa czynniki. Pierwszym z nich jest rdzeń. Dla trapezów przewidziano „stalowe serce” o grubości 0,5 mm lub 0,7 mm. Drugi czynnik wpływające na cenę charakteryzowanego materiału pokryciowego jest wysokość profilu. To właśnie ten aspekt blachy trapezowej decyduje o tym, na jakim rodzaju budowli ją wykorzystamy. Dla domów jednorodzinnych rekomendowany przedział profili został zamknięty w widełkach od 14 do 60 mm (tzw. profile średnie). Profile najniższe są mile widziane na elewacjach takich domów, zaś warianty najwyższe to popularne rozwiązanie na obiekty przemysłowe oraz konstrukcje nośne. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy kilka modeli blach trapezowych. Najmniej zapłacimy za trapezy ocynkowane oraz alucynkowe. Ceny modelu T18 zaczynają się od 40,66 zł/m2 za opcję ocynkowaną oraz od 39,96 zł/m2 za wariant alucynkowy. Nieco więcej zapłacimy za model T-18 powlekany (od 40,55 do 63,06 zł/m2). Najczęściej polecanym modelem jest TP26 SUPER, którego cena za m2 zaczyna się od 38,92 zł.

Na cenę blachy trapezowej wpłynie również nasza decyzja odnośnie pokrycia materiału powłoką antykondensacyjną. Jest to element zapobiegający skraplaniu pary wodnej po wewnętrznej stronie pokrycia dachowego. Choć zwiększy to cenę blachy trapezowej, to warto zdecydować się na taki ruch, ponieważ opisywana powłoka zwiększa trwałość naszego dachu.

Tym samym docieramy do fazy montażu blachy trapezowej. Wszystkie materiały są już na placu budowy, możemy zatem zacząć tworzyć kosztorys związane z instalacją nowego pokrycia. Montaż blachy trapezowej nie należy do najdroższych dekarskich usług. W przypadku prostych dachów ceny zaczynają się od 50 zł/m2. Gdy w naszych planach znajduje się pokrycie bardziej złożonej połaci, to cena wzrasta do 70 zł/m2.

Po zamontowaniu trapezu, przychodzi pora na obróbki blacharskie. W dzisiejszych czasach nie ma już konieczności tworzenia obróbek na własną rękę. Współcześnie możemy kupić gotowe elementy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Ogromnym plusem takich gotowych obróbek jest ich powtarzalność oraz dbałość o wszelkie detale.

Pamiętajmy! Najbardziej opłacalną strategią jest zakup blachy trapezowej wraz z jej montażem. Dekarze doskonale znają produkty konkretnej firmy, dlatego bez większych kłopotów stworzą pokrycie dachowe łączące wysoką jakość z obłędnym wyglądem.

 

Słów kilka o dodatkowych kosztach

W przypadku tworzenia pokrycia dachowego z blachy trapezowej musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przedstawiamy potencjalne ponadprogramowe wydatki:

·       Zmiana VAT-u

Jeśli zakupimy materiał wraz z usługą montażu, a powierzchnia naszego budynku nie przekracza 300 m2, to zapewne będziemy rozliczani wg 8% VAT-u. Jeśli jednak chcemy postawić większy dom, to każdy metr wykraczający poza te 300 m2 będzie objęty stawką VAT 23%.

·       Nietypowe obróbki

Blacha trapezowa czasami wykorzystywana jest jako materiał do wykończenia fasady.

·       Kupno dodatkowego materiału

Choć przed rozpoczęciem prac wykonywane są dokładne szacunki w kwestii niezbędnego materiału, to jednak czasem konieczne jest dokupienie dodatkowej blachy.

 

Blacha trapezowa to gwarancja znaczącej redukcji kosztów związanych z kryciem połaci dachowej. Opisywane przez nas ekonomiczne rozwiązanie przyda się nam nie tylko na dachu, ale również na elewacji czy przy tworzeniu zadaszenia dla garażu.

Nadesłał:

IMPULSE

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl