Wspomnienia podporucznika Kazimierza Gurbiela w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Wspomnienia podporucznika Kazimierza Gurbiela w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino
2024-01-18
W 2024 roku przypada 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Z tej okazji Instytut De Republica wydał książkę „Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia” autorstwa podporucznika Kazimierza Gurbiela.

To już kolejna pozycja z serii „Rękopis odnaleziony” Instytutu De Republica, w ramach której publikowane są nieznane dotąd odręczne zapiski osób mających mniejszy lub większy wkład w historią Polski.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

„Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia” to historia zapomnianego bohatera, podporucznika Kazimierza Gurbiela, który trafił na karty historii oręża polskiego jako dowódca 12. Pułku Ułanów Podolskich w armii generała Andersa. Żołnierze wspomnianej grupy zasłynęli tym, że 18 maja 1944 roku wkroczył do klasztoru Monte Cassino, gdzie zawiesili polską flagę.

 

We wstępie autor napisał:

 

„Po 42 latach, dopingowany i zachęcany przez wielu przyjaciół, przełożonych, historyków itd., czując, że niedługo trzeba już odejść, uległem wreszcie tym głosom i 10 stycznia 1987 roku rozpocząłem pisanie swych wspomnień z lat wojny.”

 

Na kolejnych stronach książki zaznaczył, że historia żołnierza, którą opowiada, jest fragmentem jego własnego życiorysu, a równocześnie historią wielu tysięcy polskich żołnierzy – tułaczy.

 

„Opisuję ja dlatego, że wtedy 18 V 1944 r. stałem się, mimo woli, symbolem tej wielkiej bitwy, oraz że dzięki Opatrzności udało mi się szczęśliwie przeżyć.”

 

„Moja droga do Monte Cassino. Wspomnienia” została spisana przez Kazimierza Gurbiela w Przemyślu w 1987 roku. Maszynopis został przekazany przez autora do Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1988 roku. Wydana przez Instytut De Republica publikacja jest wiernym przedrukiem autografu z niewielkimi ingerencjami edytorskimi ograniczającymi się do uwspółcześnienia interpunkcji oraz ortografii. Wydanie zostało opatrzone przypisami autorskimi, tekstowymi oraz rzeczowymi.

 

 

***

Egzemplarze recenzenckie

 

Osoby zainteresowane otrzymaniem darmowych egzemplarzy recenzenckich proszone są o kontakt mailowy (media@iderepublica.pl). Warunkiem otrzymania egzemplarza jest przygotowania recenzji w ciągu 30 dni od daty otrzymania publikacji, czego potwierdzeniem jest przesłanie linku (recenzje elektroniczne) lub tekstu recenzji (recenzje w czasopismach) – w tym wypadku egzemplarza czasopisma z recenzją.

 

***

Instytut De Republica został powołany w 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowią platformę wymiany opinii naukowców i badaczy. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów. Instytut De Republica jest nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla tak niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki. 

Nadesłał:

InstytutDeRepublica

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl