Kafito Polski

audyt.maplink.pl

Wpis należy do
użytkownika:
azb
avatar
przejmij wpis »
Audyt Legalności Oprogramowania Jest usługą skierowana do przedsiębiorców (zarówno dla zarządów firm, jak i działów IT (informatyków)) chcących przeprowadzić szczegółową analizę oprogramowania zainstalowanego na posiadanych stacjach roboczych oraz serwerach.
WWW: http://audyt.maplink.pl

Adres:

audyt.maplink.pl

Opis firmy

Audyt Legalności Oprogramowania

Audyt legalności oprogramowania Firma, która nie stosuje fizycznych i programowych zabezpieczeń uniemożliwiających użytkownikom instalację oprogramowania, może się spodziewać, że na stacjach roboczych będą się pojawiać niechciane aplikacje.

Nawet w firmach, w których jasno przedstawiono zasady instalacji oprogramowania znajduje się plikacje instalowane przez osoby postronne, nie przez dział informatyki.

Celem przeprowadzenia audytu oprogramowania jest wprowadzenie porządku w oprogramowaniu, tak aby osoba odpowiedzialna za oprogramowanie w firmie miała pewność, że każdy zainstalowany w firmie program jest używany zgodnie z licencją, że ilość programów odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu oraz że programy są optymalnie wykorzystywane przez użytkowników.

W zasadzie powodów wykonania audytu oprogramowania może być kilka. Najistotniejszy z nich to pracownicy, którzy instalują oprogramowanie z internetu, muzykę, gry z płyt przyniesionych z domu lub od znajomych, a tym samym mogą spowodować poważne kłopoty w wypadku kontroli, w tym narazić przedsiębiorstwo na wysokie odszkodowanie.

Niestety ale jest tak, że za pracownika zawsze odpowiada firma i niezależnie od podpisanych przez niego oświadczeń można wobec niego wyciągnąć jedynie wewnętrzne konsekwencje, ze zwolnieniem włącznie. Nie zmienia to faktu, że sprawa sądowa tyczy firmy a nie pracownika.

Co warto wiedzieć:
Każda firma powinna mieć pełen wgląd oraz kontrolę nad zawartością twardych dysków swoich komputerów gdyż to właśnie pracodawca ponosi odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie używane w jego firmie, niezależnie od tego czy zlecił jego instalację.

Jakie aplikacje i w jakich ilościach pracują na stacjach roboczych?
Większość zainstalowanego oprogramowania nie jest wymagane do wykonywanej pracy. W większości przypadków są to aplikacje oraz dane pracujących na stacjach roboczych osób.

Jakie aplikacje są najpopularniejsze?
Dzięki uzyskaniu odpowiedzi na ww. pytanie, można ustalić standardy wykorzystywanego oprogramowania. W przeciwnym wypadku, pracownicy będą obciążać stacje robocze oprogramowaniem wykorzystywanych przez nich samych np. w domu.

Czy pracownicy wykorzystują swoje komputery do pracy, czy też do zabawy?
W bardzo łatwy sposób można ustalić, kto i co robił dokładnie na danej stacji roboczej, jakiego oprogramowania używał czy też może oglądał filmy w czasie pracy.

Jakiego typu dane przechowywane są na stacjach roboczych użytkowników?
Audyt jednoznacznie jest w stanie ustalić, co jest przechowywane na dyskach stacji roboczych oraz co ze znalezionych danych należy do wykonywanej pracy a co jest 'prywatą'.

Jak duża powierzchnia dysków lokalnych zajmowana jest przez pliki typu AVI, MP3, gry itp.?
Pliki multimedialne w wielu firmach są dozwolone, jednak dyski twarde stacji roboczych często ulegają przez nie zapełnieniu.


Reasumując
Audyt oprogramowania polega na analizie oprogramowania zainstalowanego w firmie, uporządkowaniu i uzupełnieniu brakujących licencji oraz wdrożeniu procedur usprawniających zarządzanie oprogramowaniem.

Kategorie powiązane z wpisem

Ostatnio dodane
Wpisy katalogowe Podkategorie