Kompostownik w domu i ogrodzie – sposób na resztki organiczne


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Kompostownik w domu i ogrodzie – sposób na resztki organiczne
2022-10-17
Każde gospodarstwo domowe produkuje odpady organiczne, i to w niemałych ilościach. A gdyby tak je wykorzystać, zamiast wyrzucać do śmieci czy (o zgrozo!) spuszczać w toalecie? Właśnie do tego celu służą kompostowniki ogrodowe i domowe. Opowiemy o nich w naszym artykule.Kompostowniki ogrodowe i domowe

Dostępne na pl.rotho.com kompostowniki domowe to po prostu pojemniki na odpady organiczne. Sam kompost jest niezwykle ceniony w ogrodnictwie jako wartościowy nawóz i podłoże zarazem (po wyprodukowaniu przypomina glebę). Gromadzenie odpadów organicznych jest zatem świetnym sposobem na pozbycie się odpadów i wyprodukowanie naturalnego nawozu.

Kompostownik można postawić w ogrodzie – może być wykonany z tworzywa sztucznego, ale dostępne są też kompostowniki drewniane (jeżeli potrafisz, to możesz skonstruować kompostownik samodzielnie). W ogrodzie lepiej prezentują się modele wykonane z drewna, ponieważ dzięki temu idealnie komponują się z otoczeniem. W ogrodzie możesz mieć kompostowniki otwarte, natomiast te przeznaczone do domu posiadają pokrywę.

Producenci mają dziś do zaoferowania funkcjonalne kompostowniki, które są jednocześnie estetyczne i designerskie. Co warte podkreślenia – kompostowniki mają szczelną konstrukcję, co zapewnia czystość i zapobiega wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów.

Kompostownik ogrodowy może być większy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by postawić mniejszy model na tarasie, balkonie czy nawet w mieszkaniu. Kompostowniki plastikowe mają tak estetyczny design, że przypominają po prostu kolejny mebel.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Rodzaje kompostowników

Jak wspomnieliśmy – kompostowniki to dość szeroki segment rynku. Do wyboru masz takie produkty, jak:

  • Kompostowniki termiczne – gnicie jest przyspieszone, a kompostownik dostępny jest przez cały rok. W jego wnętrzu panuje stała temperatura, oscylująca wokół 40-60°C.

  • Kompostownik obrotowy – jego idea opiera się na częstym mieszaniu zawartości, co przyspiesza proces gnicia.

  • Kompostownik segmentowy – umożliwia segregację odpadów organicznym, a tym samym produkcję różnych rodzajów nawozu naturalnego.

  • Kompostowniki pojedyncze – proste i najbardziej popularne kompostowniki.Kompostowanie i jego zalety

Kompostowanie ma coraz większą rzeszę zwolenników. Ten sposób pozbywania się resztek organicznych znajduje uznanie nie tylko właścicieli domów. Na zakup estetycznego, plastikowego kompostownika coraz częściej decydują się też mieszkańcy bloków. Naturalny nawóz do uprawy roślin przydaje się wszędzie, natomiast recykling resztek wpisuje się w popularny nurt zero waste.

Powstający z gotowego kompostu nawóz to najcenniejsze, co możesz dać swoim roślinom. Sam zobaczysz, jak bardzo urosną i wzmocnią się.

Jeżeli mieszkasz w bloku, to na pewno ucieszy cię fakt, że produkowanie kompostu w mieszkaniu zapobiega rozmnażaniu się szczurów w miastach. Rozkładające się resztki organiczne na śmietnikach niestety przyciągają szczury, a te roznoszą niebezpieczne choroby. W wielu miastach to dosłownie plaga, którą ciężko zwalczyć.Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl