Krakowski rynek nieruchomości odżywa


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2024-05-21
Pierwszy kwartał 2024 r. to okres wyraźnego ożywienia na krakowskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dostępnych jest na nim blisko 4 800 lokali, co oznacza najwyższą wartość od początku 2023 r.

Pierwszy kwartał 2024 r. to okres wyraźnego ożywienia na krakowskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dostępnych jest na nim blisko 4 800 lokali, co oznacza najwyższą wartość od początku 2023 r. W I kwartale br. odnotowano również średnioroczny wzrost cen nieruchomości o 27% do wartości ponad 16,5 tys. zł/m². Jak dynamicznie rosnąca podaż wpłynie na realia segmentu mieszkaniowego w Krakowie?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Obraz rynku nieruchomości mieszkaniowych w Krakowie

W pierwszym kwartale bieżącego roku, mimo globalnych wyzwań gospodarczych, rynek pierwotny nieruchomości w Krakowie odnotował silne oznaki ożywienia. W tym okresie liczba dostępnych mieszkań wzrosła do 4 781 - osiągając najwyższą od początku 2023 r. wartość [1]. Oznacza to wyraźne odbicie w odniesieniu do minionych miesięcy, które charakteryzowały się zawężaniem oferty. Choć tendencja jest dziś wzrostowa, poziom wciąż pozostaje odległy od zeszłorocznego, gdy dla konsumentów było dostępnych o ponad 900 nieruchomości więcej. Wyliczenia ekspertów wskazują, że zainteresowanie nabywców, a także stabilne warunki rynkowe pozwoliły w pierwszym kwartale 2024 r. na sprzedaż  1 760 mieszkań [2]. Ponadto wzrost średniej ceny lokali do ok. 16 504 zł/m², czyli o 27% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, odzwierciedla rosnącą wartość krakowskich nieruchomości oraz niesłabnący potencjał inwestycyjny małopolskiej stolicy [3].

Według najnowszych danych rynkowych i naszych obserwacji, w Krakowie dostrzegalny jest dziś trend wzrostowy w zakresie zainteresowania nabywców mieszkaniami deweloperskimi. Nowa podaż już wkrótce pozwoli na uwolnienie dodatkowego popytu wśród klientów oczekujących na projekty nowe, świeże i zróżnicowane pod względem metrażu czy też lokalizacji. Dotychczas oferta rynkowa była wysycona, co opóźniało decyzje o zakupie nabywców, którym zależało na szerokim wyborze, a nie selekcji spośród niewielu lokali, które były dostępne. Taka perspektywa świadczy o tym, że rynek nieruchomości w Krakowie jest dynamiczny i uzależniony od dostępności oferty - mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Wzrost podaży na rynku nieruchomości

Na stopniowe odbudowywanie podaży w skali całego miasta wpływ mają przede wszystkim nowe atrakcyjne projekty uzupełniające daną lokalizację o brakujące w niej funkcje. Nabywcy doceniają również dostępność terenów zielonych sprzyjających rekreacji i wypoczynkowi, a także rozbudowanej oferty handlowo-usługowej i infrastruktury umożliwiającej zaadresowanie codziennych potrzeb. Na popularności zyskują w związku z tym kompleksowe inwestycje miastotwórcze, które odmieniają oblicze całych kwartałów, jednocześnie wpisując się w istniejącą tkankę miejską.

Projekty miastotwórcze stają się w Polsce coraz popularniejsze, co potwierdza, że korzyści z tego rodzaju inwestycji dostrzegają nie tylko deweloperzy, ale także samorządy i lokalne społeczności. Jednak w Krakowie do dziś pozostają one rzadkością ze względu na ograniczoną podaż gruntów w centralnych punktach tej aglomeracji. Jako Archicom realizujemy w związku z tym przełomowy projekt WITA, który powstaje w miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków i na terenie Starego Miasta. Powstaną tam czteropiętrowe budynki - w tym dwa mieszkalne - tworzące kwartał, w którym ludzie będą żyć, pracować oraz spędzać wolny czas. Dostarczy on szeroki wachlarz usług, lokali gastronomicznych oraz eventów organizowanych na terenie wielofunkcyjnej inwestycji - dodaje Dawid Wrona.

Nowe i komfortowe przestrzenie mieszkalne w samym sercu Krakowa to rzadkość na lokalnym rynku nieruchomości. Każda tego rodzaju inwestycja wpisuje się dzięki temu w potrzeby segmentu najmu krótkoterminowego oraz osób studiujących w stolicy Małopolski i wiążących z nią swoją przyszłość.

Mimo zmian i wyzwań, które niesie globalna gospodarka, krakowski rynek mieszkaniowy pozostaje atrakcyjny dla przyszłych mieszkańców, zarówno dzięki wysokiej jakości życia, jak i rosnącemu rynkowi pracy, który przyciąga młodych profesjonalistów z całej Polski i Europy. Co więcej, miasto przyciąga inwestorów z kraju i zagranicy, dając im szanse na rozbudowę portfela inwestycyjnego w jednym z najbardziej innowacyjnych i przedsiębiorczych regionów w Polsce. To wszystko czyni Kraków jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości deweloperskich w Europie Środkowej.

[1] Raport Emmerson Lumico

[2] Tamże 

[3] Tamże

Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl