Czy istnieje różnica między tachimetrem a teodolitem?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Czy istnieje różnica między tachimetrem a teodolitem?
2017-11-26
Na płaszczyźnie teoretyczne różnice między tachimetrem a teodolitem wydają się oczywiste: teodolit służy do pomiaru kątów, natomiast tachimetr dodatkowo mierzy również odległości, a zatem teodolit wyposażony w dalmierz staje się tachimetrem. W praktyce różnice te nie są tak oczywiste.



Nazwa od funkcji głównej

Wydaje się, że ze względu na większą funkcjonalność dziś w powszechnym użyciu powinny być raczej tachimetry. Tymczasem urządzenia znane pod nazwą teodolitów w dalszym ciągu są w sprzedaży, mimo że wiele z nich może służyć do pomiaru odległości. Producenci nazywają swoje urządzenia raczej według ich głównej i podstawowej funkcji, stąd sytuacja, w której teodolit i tachimetr o podobnej funkcjonalności mogą nosić różne nazwy.

W praktyce zresztą dziś już w wielu pracach geodezyjnych nie wykorzystuje się tych stosunkowo prostych urządzeń, ale tzw. total station, które składają się z teodolitu, dalmierza i wbudowanego komputera o mocy obliczeniowej wystarczającej do określania bardziej złożonych relacji przestrzennych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Skąd tyle nazw?

Na rynku funkcjonują więc nawet nie dwie, a trzy grupy produktów: teodolity, tachimetry i total station. Dodatkowym kryterium, które pozwala je odróżnić, jest konstrukcja. Analogowe teodolity to najbardziej podstawowe i coraz rzadziej używane urządzenia, a rozbudowane do dalmierz przypominający celownik niwelatora stają się tachimetrami. Z oczywistych przyczyn total station to urządzenie elektroniczne o znacznie większych możliwościach.



Które urządzenie najlepsze?

Teodolity, jako najprostsze, teoretycznie można by było zastąpić bardziej uniwersalnymi rozwiązaniami. Jednak fakt, że są one przeznaczone do wykonywania jednego tylko rodzaju zadań, umożliwił bardzo daleko posuniętą specjalizację tych urządzeń. Obecnie precyzyjne teodolity laserowe pozwalają na pomiar kątów z olbrzymią precyzją, a przy tym nadal są nieco tańsze od tachimetrów o podobnej wielkości niepewności pomiarowych.

Tachimetry są bardziej wszechstronne, zatem stosuje się je tam, gdzie potrzeba narzędzi uniwersalnych, dokładnych, ale wszechstronnych i elastycznych. Total station to już urządzenia do zadań wszystkich typów, które z powodzeniem mogą zastąpić klasyczne teodolity i tachimetry, ale kosztują znacznie więcej, w związku z czym też nie są bezkonkurencyjne. Ponieważ jednak granice między poszczególnymi typami urządzeń są ostre jedynie w teorii, najlepszy sprzęt zawsze wybiera się według kryteriów funkcjonalnych na stronie https://pomiar24.pl/produkty/tachimetry-i-teodolity.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl