Czy każdy rekruter jest headhunterem?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Czy każdy rekruter jest headhunterem?
2023-05-18
Przedstawiamy różnice między headhuntingiem, a rekrutacją pracowników. Dowiedz się czym się zajmuje headhunter, a czym rekruter!


 
 
 
 

Czy każdy rekruter jest headhunterem? 

Czasy, w których jeden pracownik personalny zajmował się i kadrami, i rekrutacją już dawno minęły. Dziś podział HR klaruje się coraz wyraźniej, a konkretnych specjalizacji w tym obszarze robi się coraz, coraz więcej. Nadal jednak nie jest on na tyle jasny, by osoby niezwiązane ze światem Zarządzania Zasobami Ludzkimi rozumiały wszystkie różnice. Jednym z najczęściej pojawiających się dylematów, jest pytanie, czy rekruter i headhunter to jedna osoba? Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

 

Headhunter a rekruter

Mówiąc najprościej - czym innym jest headhunting, czym innym rekrutacja pracownikówszkolenia dla branży HR jasno podkreślają ten podział. My też postaramy się przedstawić tę różnicę, ponieważ stricte usługi rekrutacyjne rządzą się swoimi prawami.

Oczywiście na pierwszy rzut oka różnica ta wcale nie jest taka oczywista – wszak zarówno headhunter, jak i specjalista ds. rekrutacji są zawodowo związani z poszukiwaniem potencjalnych kandydatów. Jednak to, co ich różni to przede wszystkim techniki i metody działania.

 

Specjalista ds. rekrutacji – czym się zajmuje?

Czy headhunter to inaczej rekruter? Niekoniecznie, choć i jeden, i drugi ma za zadanie pozyskać odpowiednich kandydatów do pracy, to różnią ich przede wszystkim sposoby dotarcia do wyznaczonego celu.

Rekruter ma również nieco szerszy zakres obowiązków. Redaguje i wystawia ogłoszenia o pracę, promuje je i zatrudnia osoby na różne stanowiska – entry level, specjalistyczne, eksperckie czasem również managerskie. Choć rekruterzy korzystają niekiedy z search’u, to jednak w większości procesów prowadzonych przez specjalistów ds. rekrutacji, kandydaci sami zgłaszają się do firmy, a kolejno rekruter wybiera tych najbardziej odpowiednich na dane stanowiska.

Po zakończonym procesie rekruterzy przygotowują szczegółowe raporty dotyczące średniego czasu pozyskania pracownika, źródeł, które są najbardziej skuteczne, jakości kandydatów itp. Dodatkowo rekruterzy często są odpowiedzialni za komunikowanie wewnątrz firmy danych dotyczących otwartych procesów rekrutacyjnych, wspierają pracowników zajmujących się employer brandingiem, czuwają nad budżetem rekrutacyjnym.

A jak to jest w przypadku headhunterów?

 

Headhunter – kto to jest i czym się zajmuje?

Trzeba zacząć od tego, że headhunter samodzielnie wyszukuje kandydatów, którzy spełniają wymagania dotyczące konkretnego stanowiska. Nie wystawia ogłoszeń o pracę, poszukuje kandydatów w oparciu o direct i executive search. A następnie robi wszystko, aby „pozyskać” ich  dla firmy, dla której świadczy swoje usługi. Tutaj wyłania nam się kolejna różnica – headhunterzy nie zawsze (a wręcz rzadko) pracują wewnątrz organizacji. Najczęściej zatrudnieni są w specjalistycznych agencjach zewnętrznych bądź działają jako tzw. freelancerzy i nawiązują współpracę z daną firmą wtedy, gdy ta uruchamia proces rekrutacyjny wymagający zaaranżowania headhuntera. 

Co również istotne, headhunterzy zanim znajdą kandydatów, którzy spełnią wszystkie wymagania, muszą przeprowadzić dokładny research. W tym celu wymagana jest dokładna znajomość rynku, branży i konkurencji. Oczywiście profesjonalni headhunterzy mają również własną bazę kandydatów, którą regularnie budują, sukcesywnie powiększają i z która utrzymują stałe kontakty i relacje.

Kolejną różnicą są stanowiska, na jakie rekrutują headhunterzy. W przeciwieństwie do rekruterów nie prowadzą oni procesów na stanowiska entry level, a wyłącznie na stanowiska managerskie i ekspercie - i to w bardzo wąskich dziedzinach. Właśnie ze względu na to, że są to wakaty najtrudniejsze do obsadzenia, headhunterzy korzystają z metod direct search i executive search.

 

Podsumowując, branża Human Resources prężnie się rozwija, a w związku z tym wewnątrz tego departamentu kreuje się coraz bardziej wyraźny podział na specjalizacje. Dotyczą one nie tylko metod rekrutacji, ale również branż, którymi „opiekują” się poszczególni pracownicy. Stąd wyróżnić możemy stanowiska takie jak sourcer, talent acquisition specialist, specjalista ds. rekrutacji sił sprzedaży, rekruter IT czy headhunter. Czy to dobry kierunek? Oczywiście! Dzięki temu rekrutacją zajmować się będą coraz bardziej wyspecjalizowani eksperci, a tym samym proces będzie w pełni profesjonalny.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl