Systemy wizyjne dla efektywnej pracy linii produkcyjnej


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Systemy wizyjne dla efektywnej pracy linii produkcyjnej
2024-02-05
Chcesz zweryfikować poprawność montażu amortyzatorów? Szukasz sposobu kontroli jakości produkowanych odbiorników TV? A może reprezentujesz branżę farmaceutyczną i potrzebujesz rozwiązań, które pozwolą ci wyeliminować pojawianie się błędów w krytycznym etapie produkcji konkretnego leku?

Paradoksalnie dla tych różnych wyzwań rozwiązanie może być to samo — system wizyjny. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Po co są nam systemy wizyjne? 

System wizyjny to rodzaj technologii, która umożliwia maszynom i komputerom analizę i interpretację obrazów z otoczenia. Systemy wizyjne są projektowane do rozpoznawania, przetwarzania i w razie potrzeby reagowania na informacje zawarte na obrazach wizyjnych. Te systemy często korzystają z kamer, czujników obrazu i zaawansowanych algorytmów przetwarzania wizyjnego.

Systemy wizyjne pozwalają skuteczniej czuwać nad procesami produkcyjnymi. Wizja maszynowa pomaga eliminować braki (NOK, NG) z linii produkcyjnych, a w wyniku tego — optymalizować linię, podnosić jej rentowność, eliminować błędy i identyfikować przyczyny braków. Systemy kontroli wizyjnej - jakie wymagania powinny spełniać? 

Do wyboru masz kamery monochromatyczne, kamery liniowe, czujniki wizyjne różnego rodzaju. Układ kamer i czujników, jak również ich typ powinien przede wszystkim odpowiadać specyfice twojej linii produkcyjnej. Oczywiście w systemach wizyjnych mamy szereg sprawdzonych rozwiązań i układów, natomiast profesjonalny dostawca tego typu rozwiązań powinien zaproponować ci taki system wizyjny, który pozwoli na efektywną kontrolę dokładnie tych parametrów, na których ci zależy. Nie ma dwóch analogicznych linii produkcyjnych, nie ma tych samych produktów, dlatego też projektowanie systemów wizyjnych powinno się zawsze opierać na możliwie szczegółowych danych pozyskanych od klienta, na wizji lokalnej, wynikających ze specyfiki urządzeń, które mają zostać poddane kontroli. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawi, że automatyczna analiza wizyjna otoczenia spełni Czego możesz oczekiwać od systemów wizyjnych? 

Szerokie zastosowanie systemów wizyjnych na linii produkcyjnej sprawia, że ich praca może przełożyć się na bardzo różnorodne rezultaty. Przede wszystkim jednak jako element automatyki przemysłowej służyć mają one usprawnianiu procesów produkcyjnych, eliminacji różnego rodzaju błędów, przeciwdziałaniu awariom, jak i szybkiemu wychwytywaniu pojawienia się ewentualnych problemów. 

Systemy wizyjne w zależności od potrzeb i wdrożonych konkretnych rozwiązań mogą pomóc Ci:

 • efektywnie prowadzić wczesną i skuteczną detekcję oraz eliminację braków w produkcji,
 • znacząco zmniejszać więc w efekcie liczbę reklamacji, które negatywnie wpływają na ocenę klientów oraz reputację marki,
 • eliminować z procesu produkty, które są NOK, zmniejszać tym samym dodatkowe koszty, które generuje taka sytuacja, 
 • ustalać, na jakim etapie procesu powstają NOK i eliminować przyczyny tej sytuacji, 
 • poprawiać jakość produkcji, 
 • skuteczniej przewidywać problemy jakościowe, 
 • usprawniać procesy produkcyjne, optymalizować ich koszty, 
 • skuteczniej rozpatrywać reklamacje, udowadniać sytuacje, w których wada nie powstała w zakładzie produkcyjnym, 
 • podnosić skuteczność kontroli, redukować jej koszty, a tym samym podnosić rentowność produkcji, 
 • uwolnić kontrolerów jakości od nużących zadań i przesunąć ich do bardziej kreatywnych wyzwań, 
 • poprawić wydajność linii produkcyjnej, 
 • wprowadzić automatyzację kontroli, czego wymaga coraz większa grupa kontrahentów stawiająca to jako warunek konieczny rozpoczęcia lub kontynuacji współpracy. 

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl