Zniżki OC – jak je sprawdzić?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Zniżki OC – jak je sprawdzić?
2020-10-12
Wykupienie ubezpieczenia OC wiąże się ze sporym – często jednorazowym – wydatkiem. Ratunkiem dla domowego budżetu są w takiej sytuacji zniżki OC, które przyznawane są określonym grupom kierowców. Za co można otrzymać zniżki i komu się należą? Zobacz, jak sprawdzić czy przysługują Ci zniżki OC!
Zniżki OC: komu i za co przysługują?

Opłacanie OC jest obowiązkowe. Nie ma od niego odstępstw i wyjątków. Każdy kierowca, który nie ma aktualnej polisy, naraża się na duże kary finansowe i ryzyko, że jeśli spowoduje wypadek, sam będzie musiał wypłacić ubezpieczenie. Internetowa porównywarka czy OC kalkulator, pozwalają na znalezienie pakietu w atrakcyjnej cenie. Koszty ubezpieczenia będą jeszcze mniejsze, gdy właścicielowi pojazdu przysługują zniżki. Kto i jakich zniżek może oczekiwać?

To na jaką zniżkę można liczyć, zależy przede wszystkim od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupioną polisę. Na ogół jednak agencje przyznają rabaty za bezszkodową jazdę oraz wiek. Dzięki bezpiecznemu prowadzeniu, czyli za brak stłuczek i kolizji, można otrzymać nawet 60% upustu. Dominuje tutaj system naliczania 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Szczegóły takich zniżek są jednak ustalane osobno przez daną agencję. Dobra wiadomość jest taka, że wypracowane rabaty odnoszą się do każdego posiadanego pojazdu.

Jeszcze mniej sprecyzowana jest kwestia zniżek za wiek. Na ogół ubezpieczyciele przyznają upusty kierowcom, którzy ukończyli 26 rok życia. Można obejść tę zasadę, np. kupując po osiągnięciu pełnoletności skuter. Okres jego posiadania i opłacania polisy będzie się wliczał do historii ubezpieczeniowej, dzięki czemu szybciej wypracuje się zniżkę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Jak można sprawdzić przyznane zniżki OC?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „jak sprawdzić ile mam zniżek OC?”, powinieneś wiedzieć, że jest na to kilka sposobów. Informacje na temat upustów możesz nabyć za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy założyć konto na stronie UFG, by otrzymać historię nabytych polis. 

Inną metodą jest zasięgnięcie informacji u samego ubezpieczyciela. Ten powinien wystawić ZOPUK, czyli Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Na podstawie zawartych w nim danych, można wyliczyć, jakie ma się zniżki. Wysokość zniżek jest także podana na dokumentach przypisanych do ostatniej polisy.

Należy pamiętać o tym, że bardzo łatwo jest stracić zniżki na ubezpieczenie. Nawet drobna stłuczka może skutkować zmniejszeniem rabatu. Całość lub część zniżek traci się również wtedy, gdy ma się przerwy w płaceniu ubezpieczenia. Przypadek, w którym zbywamy samochód, a kolejny kupujemy dopiero po pewnym czasie, może być obrazowym przykładem sytuacji, w której odbiera się kierowcy zniżki.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl