Skrypty do prowadzenia sklepów internetowych - wady i zalety


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Skrypty do prowadzenia sklepów internetowych - wady i zalety
2018-03-30
Prowadzenie działalności gospodarczej w internecie wymaga nie lada zachodu. Cała komunikacja z klientem opiera się o software. Z tego właśnie powodu musi być on dopracowany oraz przygotowany na różne okoliczności.

 

Nie ma tutaj również znaczenia fakt, ilu tak naprawdę odbiorców posiadamy, ponieważ nasz sklep musi być zawsze gotowy do pracy. Trudnym byłoby więc prowadzenie sklepu we własnej witrynie, a nie korzystanie z gotowych modułów.

Pierwsze rozwiązanie jest dość ryzykowane, zważywszy, że mamy dostęp do modułów magento, które naprawdę ułatwiają prowadzenie sieciowej działalności gospodarczej, mimo że same są wypadkową zalet oraz wad.

I. Duża pula funkcjonalności

Jednym z największych korzyści płynących z korzystania z gotowych skryptów, jest mnogość wbudowanych w nie funkcjonalności. Znika więc problem samodzielnego pisania kodu, ponieważ możemy być prawie pewni, że ktoś przed nami borykał się z podobnym problem.

A więc, został już dawno rozwiązany, a nam pozostanie skorzystać z owoców czyjejś pracy. Sklep oparty na magento rzadko kiedy wymaga czegokolwiek innego niż zostało zaproponowane przez dział IT.

 

II. Zatrważające wymagania

 

Pierwszym minusem gotowych skryptów są wymagania sprzętowy. Dość duży sklep nie może działać na mało wydajnym serwerze, ponieważ korzystanie z niego będzie praktycznie niemożliwe. Niestety, im lepszy serwer, tym jego cena jest dużo wyższa.

Od samego początku warto celować w dobre usługi hostingowe, ponieważ droga po kosztach może doprowadzić do łatwego bankructwa. Nikt nie wyda przecież pieniędzy w niedziałającym sklepie, prawda?

 

III. Wsparcie dla SEO

 

Każdy, kto zajmował się profesjonalnymi działaniami w sieci wie, że wyszukiwarki to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo równocześnie.

Moduły magento wspierają dział seo, a więc pomagają nam pojawiać się coraz wyżej w wyszukiwaniach. Co ważne, nie potrzeba wielkiej wiedzy, aby w odpowiedni sposób korzystać z tych dobrodziejstw, dlatego to idealne rozwiązanie dla mniejszych firm.

 

IV. Trudne początki

 

Niestety początkowa konfiguracja sklepu na skrypcie magento czy innym, wymaga sporej wiedzy.

Odpowiednie połączenie serwera www z bazą danych i elementami skryptów nawet doświadczonym programistom przysparza problemy. Nie warto jednak od razu się zrażać, ponieważ sklepy oparte na magento są bardzo wydajne i wygodne dla użytkownika.

V. Pełen dostęp do kodu

Osoby tworzące konkretne moduły, bardzo starają się, aby były one funkcjonalne oraz skalowalne. Nie zawsze jest jednak możliwe przewidzenie wszelkich potrzeb użytkowników, dlatego wielką zaletą magento jest fakt, że administratory mają bezpośredni dostęp do kodu strony.

Pozwala to na bieżące modyfikacje bez potrzeby informowania o tym właścicieli hostingu. Co więcej, są one niezauważalne dla użytkowników.

VI. Los administratora

 

Niestety tak duża liczba funkcjonalności bywa trudna do ogarnięcia dla administratorów sklepu. Czasem samo dodanie grupy produktów wiązać się może z kilkoma godzinami intensywnego ustawiania ich parametrów na stronie.

Oczywiście, programiści stale korzystający z modułów magento nie będą mieli z tym większych problemów, ale warto na samym początku wiedzieć, że nie zawsze jest kolorowo.

 

VII. Społeczność

Jako że skrypty te wykorzystywane są przez ponad dziesięć procent sklepów internetowych na świecie, zbudowała się wokół nich całkiem spora społeczność. Z tego właśnie powodu dość łatwo znaleźć pomoc w nawet najtrudniejszych sytuacjach. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ nie tylko początkujący miewają problemy z obsługą tego zaawansowanego skryptu.

 

Reasumując, sklepy oparte na magento mają masę zalet, jak i wad. Nie istnieją przecież genialne rozwiązania, z którymi nie ma żadnych problemów. Mnogość funkcjonalności, rozszerzeń czy uprawnień dla jednych będą gwiazdką z nieba, a dla innych istną katorgą, ponieważ zmiana nawet jednego elementu będzie dla nich trudna. Nie warto jednak zrażać się już na samym początku, ponieważ wprawę z korzystania z tego skryptu można sobie wypracować.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl